PKN Orlen buduje wytwórnię PTA

PKN Orlen podpisał z japońską firmą Mitsubishi Heavy Industries kontrakt na projekt techniczny oraz dostawę materiałów, urządzeń i usług technicznych związanych z budową wytwórni kwasu tereftalowego (PTA). PTA jest podstawowym surowcem w produkcji szerokiej gamy poliestrów, a w szczególności włókien poliestrowych, wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym.

PTA jest podstawowym surowcem do produkcji szerokiej gamy poliestrów, a w szczególności włókien poliestrowych, wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym, które stanowią 70 proc. globalnej produkcji włókien sztucznych. Poliestry są również podstawowym surowcem do produkcji opakowań jednorazowych, zwłaszcza butelek - PET.

Koszt budowy instalacji szacowany jest na około 600 mln euro. Instalacja PTA zostanie zlokalizowana na terenie będącym własnością PKN Orlen, przyległym do Zakładów Azotowych Anwil we Włocławku.

Będzie wymagać budowy nie tylko węzłów podstawowych, ale również całej infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania kompleksu. Jej uruchomienie planowane jest w czwartym kwartale 2010 roku. Zatrudnienie znajdzie tam ponad 200 osób, nie licząc firm zapewniających ciągłość utrzymania ruchu i służb logistycznych.

Do czasu uruchomienia nowej instalacji przewiduje się zwiększenie mocy produkcyjnych paraksylenu w płockim koncernie stanowiącej bezpośredni surowiec do produkcji PTA oraz instalacji produkujących media energetyczne i oczyszczalnię ścieków we włocławskiej spółce Anwil.

- Sfinalizowanie kontraktu umożliwia rozpoczęcie przygotowań do realizacji projektu inwestycyjnego w obszarze rozwoju segmentu petrochemii PKN Orlen - budowy kompleksu aromatów" - podał w komunikacie płocki koncern.

Proces produkcyjny realizowany będzie w oparciu o licencję japońskiej firmy Mitsubishi Chemical, trzeciej co do wielkości pod względem światowej produkcji PTA, lidera branży na rynkach azjatyckich.

Według danych PKN Orlen, zapotrzebowanie na PTA wzrasta od wielu lat w tempie około 8-10 proc. rocznie - jego produkcja światowa w 1970 r. wynosiła zaledwie 1,75 mln ton, podczas gdy w roku 2006 przekroczyła już znacznie 30 mln ton.

- "Według prognoz na lata 2003-2010 tylko w Europie Zachodniej średnioroczny wzrost zapotrzebowania na PTA wynosi 6 proc. rocznie. Zgodnie z prognozami ekspertów podaż w tej dziedzinie w Europie nie nadąża za wzrastającym popytem i trend ten powinien się utrzymać w ciągu najbliższych lat. Powodem tak dynamicznie rozwijającego się popytu jest wykorzystywanie kwasu tereftalowego głownie w przemyśle tworzyw sztucznych" - zauważono w komunikacie PKN Orlen.

Czytaj więcej: Inwestycje 717 Umowy 120