Pięć lat marki Lewabrane na rynku

Pięć lat marki Lewabrane na rynku
Piątą rocznicę istnienia obchodzi zlokalizowany w Bitterfeld zakład produkujący elementy membranowe do odwróconej osmozy Lewabrane. Zakład prowadzony jest przez firmę IAB Ionenaustauscher GmbH, spółkę zależną w całości należącą do koncernu Lanxess.

- Nasze przedsięwzięcie związane z produkcją elementów membranowych do odwróconej osmozy, którą rozpoczęliśmy pięć lat temu, to ogromny sukces - powiedział Jean-Marc Vesselle, szef jednostki biznesowej Liquid Purification Technologies (LPT) koncernu Lanxess. - Niemalże osiągnęliśmy granicę naszych obecnych zdolności produkcyjnych i dlatego mamy zamiar podwoić je w przyszłym roku. Marka Lewabrane zdobyła sobie stabilną pozycję na rynku, między innymi dzięki wysokiej jakości i własnościom użytkowym.

W ciągu ostatnich pięciu lat koncern Lanxess zainwestował w sumie 40 mln euro w rozwój zakładu. W Bitterfeld, oprócz produkcji elementów membranowych, koncern Lanxess prowadzi również największy zakład produkcji żywic jonowymiennych.

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych lat rynek elementów membranowych do odwróconej osmozy będzie rosnąć w ponadprzeciętnym tempie wynoszącym 10 proc. rocznie (planowana stopa wzrostu rocznego w latach 2015-2020). Ze względu na to, że zakład w Bitterfeld już działa na granicy swoich zdolności produkcyjnych, koncern Lanxess zdecydował się je podwoić. Dodatkowe moce produkcyjne zostaną najprawdopodobniej uruchomione w drugiej połowie 2017 roku. Rozbudowa zakładu stworzy do dziesięciu nowych miejsc pracy.

Koncern Lanxess okazuje swoje zaangażowanie na rzecz zakładu w Bitterfeld na wiele różnych sposobów, w tym poprzez działalność badawczo-rozwojową.

- Stale prowadzimy badania we wszystkich obszarach związanych z nowoczesnymi metodami oczyszczania wody, abyśmy mogli stale zapewniać naszym klientom najwyższej jakości specjalistyczną wiedzę z pojedynczego źródła - mówi Jean-Marc Vesselle.

W tym celu koncern Lanxess współpracuje z politechnikami i innymi ośrodkami badawczymi w regionie, takimi jak Instytut Fraunhofera Technologii Produkcji i Automatyzacji (IFF) w Magdeburgu oraz Instytut Fraunhofera Mikrostruktury Materiałów i Systemów (IMWS) w Halle.

Lanxess


Koncern Lanxess jest jedną z dwóch firm na świecie, które oferują specjalistyczną wiedzę i produkty zarówno w dziedzinie elementów membranowych, jak i żywic jonowymiennych.

- Dzięki szeroko zakrojonym zdolnościom w dziedzinie oczyszczania wody spełniamy wymagania klientów z całego świata - zauważa Jean-Marc Vesselle.

Zakład produkcji elementów membranowych jest logiczną kontynuacją prawie 80-letniej tradycji naszej działalności w Bitterfeld-Wolfen. Produkcja przemysłowa żywic jonowymiennych została rozpoczęta w 1938 roku, a po drugiej wojnie światowej marka Lewatit stała się znana na całym świecie. Koncern Lanxess posiada zdolności produkcyjne w zakresie żywic jonowymiennych również w niemieckim zakładzie w Leverkusen oraz w indyjskim zakładzie w Jhagadii.

Ze względu na to, że technologie membranowe i odwróconej osmozy często są stosowane razem, opracowanie i wprowadzenie zintegrowanego oprogramowania projektowego LewaPlus stanowiło wielki wkład w optymalne wykorzystanie zalet obu technologii. Oprogramowanie to, które cały czas jest rozbudowywane i udoskonalane, odzwierciedla kompleksową specjalistyczną wiedzę koncernu Lanxess w dziedzinie oczyszczania wody.

Koncern Lanxess stale rozszerza swoją ofertę produktów membranowych od czasu rozpoczęcia produkcji we wrześniu 2011 roku i wprowadzenia produktów na rynek na początku 2012 roku. Wiele rodzajów elementów jest dostępnych w różnych rozmiarach. Istnieje również możliwość zoptymalizowania ich w taki sposób, aby były wyjątkowo odporne na zanieczyszczenia, energooszczędne lub wysoko wydajne.

Otwiera to szeroką gamę zastosowań dla firmy i jej klientów w zakresie oczyszczania wody technologicznej i ścieków w wielu różnych branżach. Dodatkowym ważnym obszarem zastosowania jest pozyskiwanie wody pitnej z wody zasolonej lub morskiej. Koncern Lanxess i jego produkty wnoszą istotny wkład w tę dziedzinę, umożliwiając dostęp do czystej wody pitnej stale rosnącej liczbie ludności na świecie.

- Oprócz jakości i wydajności naszych produktów szczególnie istotną rolę w zapewnieniu naszym elementom membranowym silnej pozycji na rynku w ciągu zaledwie kilku lat odegrał również duch innowacyjności i kreatywności naszych pracowników - mówi Jean-Marc Vesselle.

Jednym z przykładów tych innowacji jest nowy rodzaj wielofunkcyjnej przekładki znajdującej się wewnątrz elementów membranowych. Separator ten składa się z włókien o różnej grubości, co w pewnym stopniu wyjaśnia termin Alternating Strand Design (ASD), tj. konstrukcja o naprzemiennych włóknach. Produkt został wprowadzony na rynek w rekordowym czasie i teraz pomaga zwiększyć wydajność energetyczną elementów membranowych i jednocześnie zoptymalizować odporność na zabrudzenia.

Lewabrane


Jednostka Liquid Purification Technologies (LPT) koncernu Lanxess zatrudnia obecnie około 500 osób na świecie, z czego ponad 300 w Niemczech. LPT jest częścią pionu Performance Chemicals, który w 2015 roku odnotował sprzedaż w wysokości 2,0 mld euro.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 731

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A