Pieniądze na program z dziedziny tworzyw sztucznych

Pieniądze na program z dziedziny tworzyw sztucznych
Wielu narzeka, że na polskich uczelniach technicznych nic się nie dzieje. Nie jest to prawda, a w gąszczu prowadzonych prac można wyłowić także te z dziedziny tworzyw sztucznych.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej już po raz dziewiąty wyłoniła laureatów programu Ventures, wspierającego innowacyjne projekty naukowe, mające zastosowanie w gospodarce. Dzięki temu przedsięwzięciu młodzi naukowcy zyskują zaplecze finansowe na realizację swoich badań. W tym roku jedno ze wsparć przeznaczone zostało na rozwój projektu z zakresu tworzyw sztucznych.

Ewa Jaworska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego dostanie 154 tys. zł na realizację projektu „Opracowanie plastikowo-węglowych jednorazowych czujników elektrochemicznych zawierających nanorurki węglowe”.

Na czym polegają prace badawcze prowadzone przez laureatkę?

Celem jej projektu jest opracowanie czujników elektrochemicznych wykorzystujących zarówno tworzywa sztuczne, jak i nanorurki węglowe, które będą ważnym elementem konstrukcyjnym. Mają pełnić funkcję wyprowadzenia elektrycznego oraz warstwy aktywnej, czyli powierzchni pracującej. Ważne w tym zadaniu jest również to, że czujniki te będą mogły być wykorzystane jednorazowo, ale i w dłuższym okresie. W pierwszym etapie badań podjęta zostanie próba opracowania czujników elektrochemicznych pozwalających na oznaczanie jonów istotnych z punktu widzenia analizy biomedycznej.

Czytaj więcej: Badania 136