Pierwszy energooszczędny, pasywny dom w Polsce

Pierwszy energooszczędny… W Smolcu pod Wrocławie stanął właśnie pierwszy w Polsce i jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej, energooszczędny, pasywny budynek. Projekt o nazwie „Ciepły Dom dla Ciebie” został zrealizowany przez wrocławskie biuro projektowe Lipińscy Domy, które specjalizuje się w projektowaniu domów energooszczędnych. W domu zostały użyte również produkty firm BASF i Termo Organika.

- BASF jest jedną z tych firm, która nie tylko głośno mówi o zasadzie zrównoważonego rozwoju i potrzebie ochrony środowiska, ale wciela je w życie. Dlatego chcielibyśmy uzmysłowić projektantom, firmom budowlanym, inwestorom, rzemieślnikom, dystrybutorom i osobom prywatnym, że istnieją nowoczesne rozwiązania technologiczne prowadzące do uzyskania większego komfortu, mniejszego zużycia energii i obniżenia jej kosztów. Ponadto pomagają ograniczyć emisję dwutlenku węgla, najistotniejszego z gazów cieplarnianych – w taki sposób Torsten Penkuhn, prezes BASF Polska tłumaczy powody, dla których koncern zaangażował się w projekt budowy domu.

Budynek promuje budownictwo energooszczędne. Jego największą zaletą jest to, że zużywa jedynie jedną ósmą energii w porównaniu z tradycyjnymi domami. Został zaprojektowany przez architektów z firmy Lipińscy Domy.

Charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem izolowania oraz posiadaniem odpowiedniego systemu wentylacyjnego. W sytuacji, gdy w tradycyjnym budownictwie do ogrzania 1 mkw. zużywa się rocznie 35 metrów sześciennych gazu, to w budynku pasywnym wystarcza 1,5 metra sześciennego rocznie.

System wentylacji działa w ten sposób, że pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu bez utraty ciepła. Dzieje się tak za sprawą specjalnej konstrukcji, której centralnym elementem jest wymiennik ciepła (rekuperator). Okna budynku wykonano natomiast w technologii, pozwalającej na przenikanie ciepła z promieni słonecznych do wnętrza domu i nie pozwalającej mu uciec na zewnątrz.

dom pasywny w Smolcu pod Wrocławiem


Podwrocławski dom może się pochwalić również grubą i szczelną 30 cm warstwą izolacji. Został ocieplony od fundamentów aż po dach. Do wykonania ociepleń użyto srebrnoszarego styropianu Termo Organiki.

Styropian o nazwie Platinium Plus produkowany jest na bazie innowacyjnego surowca Neopor firmy BASF z dodatkiem grafitu. Stąd jego srebrzystoszary kolor. Zastosowanie Neoporu jest opłacalne, bo za sprawą płyty Platinium Plus, zawierającej ten produkt, oszczędza się bowiem 20 proc. energii więcej w porównaniu z analogiczną biała płytą.

Warto jednak wiedzieć, że domy budowane z wykorzystaniem technologii Neopor są droższe od tradycyjnych o blisko 20 tys. zł, chociaż koszt ten zwraca się po 6-8 latach dzięki niższym rachunkom za energię.

Czytaj więcej:
Nowości 286

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska