Pierwszy energooszczędny, pasywny dom w Polsce


Dla przykłądu roczny koszt ogrzewania olejem opałowym domu o powierzchni 154 mkw. wynosi 4,1 tys. zł. Technologia ciepły dom pozwala ograniczyć wydatek do 1,8 tys. zł. W przypadku gazu ziemnego koszt ogrzania domu o podobnej powierzchni, wykonanego w technologii tradycyjnej, wynosi ponad 2,5 tys. zł. Neopor pozwala zaoszczędzić ponad 1,1 tys. zł.

Z kolei wykorzystanie grafitu pozwoliło wyeliminować w znacznym stopniu działanie promieniowania cieplnego. Grafit pochłania bowiem i odbija promieniowanie podczerwone. Warto jeszcze dodać, że roczny koszt wykorzystanej energii w takim domu wynosi 450 zł.

Jak powstawał podwrocławski obiekt?

Wszelkie prace projektowo-koncepcyjne związane z wyborem materiałów i technologii zajęły ponad pół roku. - Interesowała nas możliwość tworzenia w Polsce domów, które miałyby bardzo dobry klimat, były tanie w eksploatacji i charakteryzowały się zoptymalizowanym kosztem realizacji w odniesieniu do zakładanych oszczędności - tłumaczy architekt Miłosz Lipiński.

Zaproponowana przez wykonawców architektura domu nawiązuje do wyobrażeń domu jednorodzinnego. O zaletach domu można przekonać się osobiście. Nowopowstały budynek jest obiektem pokazowym, w którym prezentowane są materiały i rozwiązania technologiczne dla budownictwa energooszczędnego dostępne na naszym rynku.

dom pasywny w Smolcu pod Wrocławiem


Koncern BASF, jeden z głównych autorów tego przedsięwzięcia, jest największą chemiczną firmą świata. Portfolio jego produktów obejmuje wyroby z tworzyw sztucznych, produkty dla rolnictwa, przemysłu kosmetycznego i spożywczego, półfabrykaty chemiczne, chemię budowlaną oraz nieprzetworzoną ropę i gaz ziemny. W 2006 roku wartość sprzedaży Grupy wyniosła 52,6 mld euro.

Jednym z wynalazków BASF jest styropian o nazwie handlowej Styropor, czyli spieniony polistyren – w skrócie EPS wykorzystywany do skutecznej izolacji cieplnej. Wynikiem intensywnych badań nad udoskonaleniem Styroporu jest srebrzystoszary produkt o nazwie Neopor, wykorzystany właśnie w domu pasywnym. W Neoporze udało się po raz pierwszy wyeliminować ucieczkę promieniowania cieplnego. Produkt idealnie sprawdza się przy izolacji termicznej i dźwiękowej ścian, dachów oraz stropów.

Od 15 lat koncern BASF ma swój oddział w Polsce, chociaż w latach 50. ubiegłego wieku był reprezentowany w naszym kraju przez centralę Handlu Zagranicznego „Transaktor". W tej chwili BASF Polska zatrudnia ok. 150 pracowników, a jego obroty wyniosły rok temu 1,55 mld zł.

Z kolei biuro Lipińscy Domy zajmuje się projektowaniem domów indywidualnych, zespołów mieszkaniowych, obsługą deweloperów oraz promowaniem w Polsce architektury energooszczędnej i domów gotowych. Posiada różnorodną kolekcję ponad 350 projektów.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska