Plast-Box ma problemy z francuskim kontrahentem

Opóźnia się start nowych maszyn w ukraińskiej fabryce firmy Plast- Box. Miały pracować już od czterech miesięcy tymczasem wciąż ich nie ma.

Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Plast-Box S.A. specjalizuje się w projektowaniu, konstruowaniu i wytwarzaniu opakowań z tworzyw sztucznych, przede wszystkim wiader i skrzynek. Działą w Polsce i na Ukrainie. Zagraniczny oddział firmy powstał w 2004 r. Jego siedziba znajduje się w miejscowości Chernihiv.

Ukraina, to niezwykle ważny rynek, jeśli chodzi o funkcjonowanie Plast - Boxu. W ubiegłym roku odznaczył się największą dynamiką wzrostu. Było to 4,6 proc. w stosunku do 2005 r.

Dobre wyniki sprawiają, że w tej chwili spółka zamierza powiększyć swoje moce produkcyjne na Ukrainie. Zbuduje tam nowy zakład o powierzchni 3 tys. mkw. Koszt przeniesienia urządzeń z dotychczasowego zakładu i budowy nowej hali, szacowany jest na ok. 12 mln zł. Ponadto Plast - Box planuje zainstalowanie w ukraińskiej fabryce dodatkowych maszyn służących produkcji opakowań. Ich koszt to ok. 3,6 mln zł.

I właśnie jeśli chodzi o tę inwestycję pojawia się problem.

W celu jej sfinansowania, firma przeprowadziła w grudniu 2006 r. emisję swoich akcji. Uzyskane w ten sposób pieniądze poszły na zakup sprzętu. Maszyny miały zostać uruchomione już w kwietniu tego roku. Jednak z winy francuskich dostawców ich montaż opóźnia się. Według zapewnień kontrahenta, mają one ruszyć jeszcze latem tego roku.

Powstałe opóźnienia komplikują jednak procesy produkcyjne.

- Przez te opóźnienia najlepszy sezon, czyli drugi i trzeci kwartał roku, nie będzie przez nas odpowiednio wykorzystany. Dużo jeszcze zależy od tego, jaka będzie zima. Jeśli ciepła, to nowe linie zdążą jeszcze zapracować na nasze tegoroczne wyniki. Jeśli jednak będzie mroźna, to sezon zakończy się pewnie już koło października – tłumaczy Waldemar Pawlak, prezes Plast - Box.

Dodaje również, że pomimo wspomnianych kłopotów, sprzedaż na Ukrainie przebiega bardzo dobrze. Spółka pozyskuje zlecenia nie tylko z terenu tego kraju, ale też z Rosji i Kazachstanu. Po sześciu miesiącach tego roku Plast-Box Ukraina miał ponad 4 mln zł przychodów. Według założeń na koniec tego roku może to być nawet 10 mln zł.

Perspektywy związane z działalnością na Ukrainie są na tyle dobre, że przedstawiciele Plast – Boxu nie wykluczają, że w przyszłości fabryka ulokowana w tym kraju, może być głównym zakładem całej grupy.