Plastech.pl przedstawia symulatory wtrysku tworzyw sztucznych

Plastech.pl przedstawia symulatory wtrysku tworzyw sztucznych
Programy do symulacji wtrysku tworzyw sztucznych na dobre zadomowiły się w życiu branży. Pierwsze badania rozwojowe nad symulacją procesu wtrysku rozpoczęto już w latach 70-tych głównie w instytutach i na uczelniach wyższych. Dzisiaj stosuje je z powodzeniem wiele firm. Przedstawiamy trzy popularne programy: Cadmould, Moldex 3D oraz Moldflow Plastics Advisers.

Zalety programów do symulacji wtrysku tworzyw sztucznych są szerokie. Przede wszystkim systemy te pomagają obliczać fazę wypełniania gniazda, fazę docisku i chłodzenia, analizować deformację wypraski w trakcie chłodzenia w formie i po jej usunięciu.

Pozwalają również zmniejszać ilość prototypów fizycznych, oszczędzać materiały. Ponadto skracają czas przygotowania produktu dzięki mniejszej liczbie modyfikacji związanych z dobraniem parametrów. Minimalizują również czas cyklu oraz potrzebną siłę docisku formy.

To nie koniec zalet. Omawiane programy dają możliwość analizy przewidywanych problemów oraz ułatwiają ich rozwiązywanie już w fazie projektu, pomagają też przy określeniu linii łączenia strug tworzywa oraz zapobiegają powstaniu pułapek powietrznych.

Używając tego rodzaju symulatorów zwiększamy szansę na dobór odpowiedniego tworzywa dla wypraski i zaprojektowanie właściwego systemu kanałów wtryskowych.