Plastigo podsumowuje 2015 rok

Dla przeciwwagi - czy w tym bardzo udanym roku zdarzyły się jakieś projekty nie uwieńczone sukcesem?

Oczywiście, zdarzyły się rozmowy, które nie zakończyły się powodzeniem czy założonym przez nas efektem. W przeciwnym razie wynik sprzedaży maszyn byłby znacznie większy, myślę, że o przynajmniej 20 sztuk. Lubimy nowe wyzwania, ale niektóre były dla nas zbyt ryzykowne.

Wycofaliśmy się również z kilku transakcji ze względu na silną walkę cenową, która - jak wynika z naszego doświadczenia - jest niekorzystna dla obu stron. Historia zna niejeden przypadek, kiedy producent czy dostawca próbował zdobyć rynek samą ceną, w efekcie psując go. Oczywiście w atrakcyjnej cenie nie ma nic złego, pod warunkiem, że w parze z nią idzie bogaty pakiet wsparcia i opieki oferowany przez dostawcę. Liczą się wyłącznie te firmy, które zapewniają klientom pełną dostępność do części zamiennych oraz opiekę i wsparcie w przypadku najdrobniejszych problemów. Naszym zdaniem nie da się tego osiągnąć najniższym kosztem, stąd walka ceną nie jest dla nas, nie możemy sobie pozwolić na pogorszenie obsługi. Wychodzimy z założenia, że przy zakupie wtryskarki czy osprzętu ważny jest zdrowy rozsądek, umiejętność wnikliwej analizy i świadomość, że cena to nie wszystko, a w praktyce wszystko zależy od dostawcy… Nasi klienci dobrze o tym wiedzą.

Jak Pana zdaniem zmieniała się branża tworzywowa od chwili rozpoczęcia przez Państwa działalności do dziś i w jakim kierunku zmierza sektor obecnie?

Od 2000 roku, bo tyle lat działamy na rynku, zmieniło się wiele. Duża grupa przetwórców posiadających wtryskownie dysponowała przestarzałym parkiem maszynowym. Branża szybko się rozwijała. Można było zauważyć duży wzrost zapotrzebowania na nowe wtryskarki. Rynek wymagał nowocześniejszych technologii i dokładniejszych maszyn, aby sprostać wymogom jakościowym. W Polsce pojawiły się zachodnie i azjatyckie firmy z branży AGD. Postęp był tak szybki, że staliśmy się (jako kraj) jednym z czołowych producentów sprzętu AGD. Napędzało to chłonność rynku na maszyny. Dla nas jako dystrybutora wtryskarek i urządzeń komplementarnych czas do 2007 roku był najlepszym okresem. Odnotowywaliśmy wzrost obrotów od 80 do 100 proc. z roku na rok. Obecnie rynek jest spokojniejszy, a ilość firm oferujących maszyny dla wtryskowni znacząco się powiększyła. Konkurencja jest duża. Tym bardziej cieszymy się, że pomimo jej ciągłego wzrostu w 2015 roku osiągnęliśmy tak dobry wynik sprzedażowy. Według mnie najnowsze trendy w przetwórstwie tworzyw zmierzają w kierunku innowacyjnych technologii. Jest to nieuniknione. Na pewno wzrośnie ilość firm odzyskujących i przetwarzających odpady tworzywowe, czyli sektor recyklingu. Będą się pojawiać także nowe technologie związane z wykorzystaniem tworzyw biodegradowalnych. Natomiast starsze technologie będą wymagać automatyzacji procesu.

PlastigoMaszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych: wtryskarki, peryferia, roboty, taśmociągi, mieszalniki
 

Maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych: wtryskarki, peryferia, roboty, taśmociągi, mieszalniki

Polska, 42-200 Częstochowa, Bór 77/81