Drukuj

Plastyfikator ZAK-u Polskim Produktem Przyszłości

Plastyfikator ZAK-u Polskim Produktem Przyszłości
W siedemnastej edycji konkursu "Polski Produkt Przyszłości" Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nagrodziła nieftalanowy plastyfikator tworzyw sztucznych opracowany przez Grupę Azoty ZAK SA i Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia".

Tytuł "Polskiego Produktu Przyszłości" jest przyznawany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości od 1997 r. w drodze dwuetapowego konkursu. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: dla jednostki naukowej, dla przedsiębiorcy oraz dla konsorcjum: jednostka naukowa – przedsiębiorca.

Nowy nieftalanowy plastyfikator to jedno z większych przedsięwzięć inwestycyjnych kędzierzyńskiego ZAK-u. Powstająca od stycznia 2014 r. instalacja do produkcji plastyfikatora będzie posiadała moce produkcyjne w wysokości 50 tys. ton rocznie. Plastyfikator z nowej instalacji to następca ftalanu dwuoktylu, który dotychczas wytwarzany był w Grupie Azoty ZAK.

– Jako firma staramy się spełniać oczekiwania naszych klientów - powiedział prezes zarządu Grupy Azoty ZAK SA, Adam Leszkiewicz. - Bardzo się dziękuję za tę nagrodę i wyróżnienie, za technologię wytwarzania nowego plastyfikatora nieftalanowego. Dziękuję także naszym partnerom z Instytutu. Mam nadzieję, że przed nami kolejne produkty, kolejne technologie i kolejne wyzwania

Plastyfikatory to związki chemiczne zwiększające efekt plastyfikacji. Wykorzystywane są do produkcji różnego rodzaju materiałów o właściwościach elastycznych np. otulin kablowych, wykładzin czy obuwia.

Czytaj więcej: Plastyfikatory 29 Nagrody 205

Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®, Oxoplast®), alkohole OXO, aldehydy
 

Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®, Oxoplast®), alkohole OXO, aldehydy

Grupa Azoty ZAK S.A.
Mostowa 30A, 47-220, Kędzierzyn Koźle, woj. opolskie