Po co nam Prawo Jazdy na Wtryskarkę?

Po co nam Prawo Jazdy na Wtryskarkę?…

Wywiad z Ursulą Steiner -  Prezes Zarządu firmy Dopak Sp. z o.o. na temat licencjonowanego kursu szkoleniowego Prawo Jazdy na Wtryskarkę oraz sposobów na oszczędności i zwiększenie wydajności produkcji.

Firma Dopak jest kojarzona głównie ze sprzedaży wtryskarek i urządzeń peryferyjnych dla przetwórców tworzyw. Skąd wziął się pomysł na kurs Prawo Jazdy na Wtryskarkę?

Pomysł na kurs, który byłby nastawiony na zdobycie praktycznych umiejętności powstał wiele lat temu. Współpracując z czołowymi firmami z branży przetwórczej i pomagając im rozwiązywać problemy szeroko pojętej optymalizacji produkcji zauważaliśmy, że umiejętności na temat procesu wtrysku bardzo często są niewystarczające.

Nawet jeśli ta wiedza jest, pracownicy nie potrafią jej wykorzystać w praktyce. Skutkuje to tym, że proces formowania wtryskowego naszych klientów w wielu przypadkach  jest ustawiony nieprawidłowo lub nie wykorzystuje się w pełni możliwości maszyny.

Obserwując taki stan rzeczy, w pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że jako specjaliści z 30-letnim doświadczeniem możemy przygotować wysokiej jakości szkolenia, które uzupełniłyby lukę na rynku. Realna potrzeba i zainteresowanie rynku praktycznym kursem utwierdziły nas w przekonaniu o słuszności decyzji.

infi9643infi
Ursula Steiner - Prezes zarządu Dopak Sp. z o.o.

Dlaczego zdecydowaliście się na licencję Schulungszentrum für Spritzgießtechnik?

Zakup licencji od Schulungszentrum für Spritzgießtechnik był kropką nad „i”. Przygotowania do prowadzenia profesjonalnych szkoleń rozpoczęliśmy już wiele lat temu – budując bazę sprzętową. Zależało nam na usystematyzowanej i wysokiej jakości wiedzy, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z niemiecką firmą szkoleniową, która od 40 lat edukuje największych producentów detali z tworzyw sztucznych na całym świecie. Unikalne doświadczenie w zakresie szkoleń, które firma ta zdobyła przez lata to gwarancja wysokiej efektywności. Precyzyjnie opracowany program pozwala zdobyć kompleksową wiedzę w dziedzinie formowania wtryskowego przydatną przetwórcom tworzyw sztucznych bez względu na markę wtryskarek obecnych w ich parku maszynowym.

Dzięki kursom Prawo Jazdy na Wtryskarkę Pani firma chce zwiększyć wydajność produkcji wtryskowej w firmach produkcyjnych. W jaki sposób szkolenia mogą w tym pomóc?

Jesteśmy zdania, że każdą wtryskarkę, bez względu na markę możemy tak ustawić, aby ograniczyć brakowość do minimum i wyeliminować niepotrzebne koszty. Trzeba mieć jednak świadomość, że aby poprawnie zoptymalizować proces przetwórczy nie wystarczy tylko znajomość obsługi panelu sterowania wtryskarki. Nie uda się skutecznie produkować wysokiej jakości detali bez zrozumienia istoty procesu formowania wtryskowego oraz wiedzy dotyczącej właściwości tworzyw sztucznych, które są przetwarzane. Dzięki tej kombinacji oraz ćwiczeniom praktycznym, bezpośrednio przy maszynach jesteśmy w stanie zapewnić stabilność procesu wtrysku oraz przeciwdziałać wadom wyprasek, a w efekcie wyprodukować wysokiej jakości detale.

Czy Wasze kursy naprawdę mogą zastąpić lata doświadczenia w nauce i obsłudze?

Oczywiście, że nie. Szlifujemy umiejętności inżynierów i pracowników obsługujących maszyny. Zebraliśmy w całość najważniejszą wiedzę z zakresu przetwórstwa tworzyw i uczymy tylko tego, co jest naprawdę przydatne i ważne.

Kto jest waszą grupą docelową?

Zdecydowana większość uczestników szkolenia to osoby bezpośrednio związane z procesem produkcji - ustawiacze i operatorzy maszyn, inżynierowie, kierownicy działów wtryskowych. Ponadto grupą docelową są też np. projektanci narzędzi i detali z tworzyw sztucznych. Także oni potrzebują podstawowej wiedzy na temat procesu formowania wtryskowego. Nie można też zapominać o kadrze zarządzającej, nawet jeśli nie zawsze ukończy kompletny kurs. Sukces w formowaniu wtryskowym leży w ciągłym rozwoju umiejętności i podnoszeniu kwalifikacji. Im większa wiedza na temat procesu wtryskiwania, tym lepiej. Dotyczy to każdego poziomu zarządzania.

untitled-1

No dobrze, a czym Państwa szkolenie Prawo Jazdy na Wtryskarkę różni się od wielu innych kursów dostępnych na rynku?

Podczas kursu prowadzimy z uczestnikami szkolenia ciągłą wymianę pytań i odpowiedzi, zgodnie z mottem: "Jeśli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz". Naszą przewagą jest przede wszystkim możliwość praktyki. Szkolenia odbywają się w Centrum Badawczo-Rozwojowym we Wrocławiu, wyposażonym w siedem zaawansowanych linii automatycznych z wtryskarkami hydraulicznymi i elektrycznymi oraz urządzeniami peryferyjnymi. Dzięki temu uczestnik namacalnie doświadcza tego, o czym mówi instruktor. Kurs kończy się egzaminem pisemnym, jak i praktycznym.

Proszę wyjaśnić jeszcze jak w praktyce można zmierzyć efekty szkoleń?

Namacalne efekty można zauważyć na przykład wtedy, kiedy jakość części formowanych wtryskowo wzrośnie, a współczynnik detali wadliwych zmaleje i to często nawet przy wyższych prędkościach procesu maszyn. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy pracownicy zoptymalizują proces i wykorzystają wszystkie możliwości maszyny.

Często słyszę od przedsiębiorców z branży, że brakuje czasu na szkolenia pracowników i ciężko je pogodzić z krótkimi terminami zleceń i grafikami na produkcji. Myślę, że jest to kwestia podejścia i należy spojrzeć na zagadnienie szerzej. Jestem zdania, iż każde szkolenie, które przechodzą pracownicy jest inwestycją w przyszłość firmy.

Podnoszenie kwalifikacji i wiedzy pracowników znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w zyskach przedsiębiorstwa. Podczas szkoleń uczymy tego, jak skrócić czasu cyklu, zmniejszyć brakowość i ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a także zwiększyć efektywność pracy wtryskarki bez wpływu na jakość wypraski. Jest to unikalna wiedza, która szybko przekłada się na korzyści finansowe w firmach, w których pracują. Więcej na temat zalet kursu można przeczytać na naszej stronie internetowej: https://dopak.pl/szkolenia/prawo-jazdy-na-wtryskarke/

Wszystkich zainteresowanych zapraszam również do kontaktu z naszymi instruktorami:

Konrad Belka – +48 519 537 756, e-mail: belka@dopak.pl
Patryk Gratka – tel. +48 519 786 599, e-mail: gratka@dopak.pl
Ewa Makuła – tel. +48 690 470 551, e-mail: makula@dopak.pl