Podsumowanie 2010 r. w tworzywach sztucznych

Mówiąc o maszynach warto też wspomnieć o firmie Muehsam. W efekcie jej porozumienia z Graham Packaging w Polsce produkowane są nowoczesne rozdmuchiwarki. Na słabym maszynowym rynku w naszym kraju jest to ewenement. Tym samym Muehsam coraz konsekwentniej skupia się na sprzedaży własnych produktów, a nie tylko dystrybuowaniu rozwiązań powstających zagranicą. Warto to zauważyć, bo to różnica na plus.

Targi
To nieodzowny element rynkowego krajobrazu, także w branży tworzyw sztucznych. Z jednej mało kto wyobraża sobie absencję na targach, z drugiej strony jeśli już się na nich pojawi to z reguły narzeka na zbyt małą frekwencję, za wysokie koszty, brak wymiernych efektów.

W tym roku branża tworzyw sztucznych oprócz trzech imprez w Polsce, choć i tak liczył się tylko kielecki Plastpol, mogła wziąć udział także w K 2010 w Niemczech. Co do Kielc to mieliśmy wątpliwości choćby w momencie przyznawania nagród za najlepsze produkty. To prestiżowe wyróżnienie, ale w 2010 r. wędrowało do firm, które nagrodzone produkty mają w swojej ofercie już od dawna.

Podsumowanie 2010 r. w tworzywach sztucznych


Odnośnie K 2010 to po raz kolejny ujawnił się pewien polski mankament polegający na nieumiejętności współpracy. Mogli Francuzi, mogli też Czesi i szereg innych większych i mniejszych państw mieć na targach własne narodowe stoiska, a nie miała ich Polska. Mało to ważne?

Tak nam się wydawało, chociaż zwróciliśmy na to uwagę jeszcze przed rozpoczęciem imprezy przeglądając profil wystawców. I z zaskoczeniem już w Düsseldorfie odkryliśmy, że w prywatnych rozmowach problem ten zgłaszają nam zupełnie niepytani o to znajomi z polskich firm, często małych i średnich, którzy przybyli na K w charakterze zwiedzających, albo partnerów swoich międzynarodowych „patronów”.

Skoro jest to w jakimś sensie problemem, to mając możliwość napisania o tym, robimy to. Może hasło rzucone na forum publicznym będzie impulsem to podjęcia jakichś działań. Nie ma bowiem chyba powodu, by w palecie narodowych pawilonów na największej światowej imprezie brakowało polskiego.

Inwestycje
Tych jak zawsze było sporo. BASF otworzył zakład poliuretanów w Śremie, Azoty Tarnów przejęły niemieckiego producenta poliamidów ATT Polymers i stały się piątym największym europejskim producentem tego tworzywa, Suwary odważnie wkroczyły w branżę opakowań PET, konsekwentnie swoje plany inwestycyjne realizuje Orlen budując nowe instalacje produkcyjne.

Niestety jednak wciąż zbyt mało polskich przetwórców nastawia się na innowacyjność jako metodę, dzięki której można zaoferować klientom lepsze wyroby niż w przypadku producentów z zagranicy. Jednym z nielicznych przykładów takich odważnych działań jest choćby opracowanie w ostatnim czasie, przez firmę Alupol Packaging, technologii powlekania papieru polietylenem oxybiodegradowalnym z dodatkiem d2w.