Podsumowanie i fotoraport z targów Kompozyt-Expo 2017

Podsumowanie i fotoraport… – Olbrzymią zaletą tych targów jest możliwość spotkania w jednym miejscu i czasie naszych dotychczasowych Kontrahentów. To jednak nie wszystko – obecność tutaj jest także świetną okazją do nawiązania kontaktu z nowymi Klientami z branży, począwszy od producentów materiałów, maszyn i urządzeń do ich obróbki aż po Klientów końcowych. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu i już dziś nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji! – ocenił 8. Międzynarodowe Targi KOMPOZYT-EXPO Julian Eder z firmy HELM AG.

Trudno o lepsze podsumowanie najważniejszego spotkania branży kompozytów, które odbyło się w EXPO Kraków w dniach 11-12 października. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba 230 Wystawców z Polski oraz zagranicy, m.in. Białorusi, Czech, Chin, Francji, Holandii, Japonii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Materiały kompozytowe idealnie sprawdzają się w produkcji krótkich serii danego wyrobu – samo stworzenie modelu i formy jest relatywnie tańsze w porównaniu np. z koniecznością użycia wtryskarek i nie wymaga zastosowania wielkich maszyn czy kosztownych inwestycji. Nawet najbardziej wymyślny przedmiot można stworzyć raptem w tydzień. Konieczne jest wykonanie modelu a następnie formy, z której wytwarzany jest końcowy wyrób kompozytowy. Klient dostaje dokładnie ten produkt, którego oczekuje, bez konieczności uruchamiania skomplikowanych i drogich linii produkcyjnych – na tym właśnie polega innowacyjność kompozytów! Coraz częściej też wypierają tradycyjne materiały, których zastąpienie jakimikolwiek innymi do tej pory wydawało się niemożliwe. Za przykład mogą służyć prezentowane na targach kompozytowe pręty zbrojeniowe.

trokotex


– Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego nimi zainteresowania! – stwierdził Grzegorz Troch, Prezes Zarządu firmy Trokotex. – Na czym polega ich innowacja? Są tańsze i bardziej wytrzymałe od stali. Odporne na korozję i czynniki chemiczne, łatwe w transporcie, wygodne w montażu. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle hydrotechnicznym czy energetycznym, budownictwie drogowym oraz w branży budowlanej – wykorzystuje się je do przygotowania zbrojeń fundamentów i słupów.

Nowością tegorocznej edycji była strefa Active Zone. Zaprezentowano w niej sprzęt sportowy, do produkcji którego użyto innowacyjnych materiałów kompozytowych. Uwagę Zwiedzających przykuły m.in. bolidy wyścigowe, łódź AGH Solar Boat, bezzałogowy samolot Aero Team ILK AGH, motocykl elektryczny E-moto AGH, łazik i rakieta AGH Space Systems czy kajaki z firmy Tedi Sport.

bolidy


Dużym zainteresowaniem cieszyła się również Strefa Prezentacji Technicznych oraz seminaria, organizowane we współpracy m.in. z Polskim Towarzystwem Materiałów Kompozytowych i Akademią Górniczo-Hutniczą pt. ”Kompozyty w pracach badawczo-rozwojowych jednostek naukowych w Polsce”.

seminaria kompozyt expo

Targi młodych inżynierów

Wystawę coraz chętniej odwiedzają również studenci, chcący związać swoją karierę zawodową z branżą kompozytów. Targi są dla nich świetną okazją do rozmowy z potencjalnym pracodawcą.

– Młodych, zdolnych inżynierów na targach przybywa – to bardzo budujące. Innowacje w technologii powinny rodzić się w uczelnianych murach, a następnie być rozwijane w polskich firmach produkcyjnych. Nasza firma od lat wspiera studentów w pogłębianiu wiedzy, rozwoju projektów badawczych oraz transferze tych rozwiązań do biznesu. Bardzo istotna jest dla nas współpraca dziedziny nauki i przemysłu. Zależy nam na tym, aby ograniczyć drenaż mózgów. Bardzo chętnie zatem gościmy studentów na naszym stoisku – mówi Janusz Golonka, Product Manager w firmie C-L Sp. z o.o.

targi kompozyt expo

Najlepsza rekomendacja

– Odpowiadam ze sprzedaż naszych produktów w Europie Wschodniej i kluczowa jest dla nas obecność na Targach KOMPOZYT-EXPO® potencjalnych Klientów z tego właśnie regionu. Bardzo się cieszymy, że możemy być częścią tej wystawy. Ważny jest dla nas kontakt z nowymi Klientami – odbyliśmy wiele bardzo dobrze rokujących spotkań, nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem – podsumowała udział firmy Havel Composites Simona Hanzlikova.

Wystawę komplementował także Franco Pellegrini, sales manager firmy OP-Panini.
- Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni rozwojem tych targów. W porównaniu z zeszłym rokiem dostrzegamy jeszcze większe zainteresowanie wydarzeniem, zarówno ze strony Wystawców, ale także Zwiedzających.

Również Wystawcy z naszego kraju wysoko ocenili wystawę.

- Te Targi są wielkim świętem kompozytów. Nie ma ważniejszego wydarzenia, które skupiałoby właściwie całą branżę w jednym miejscu. Dlatego nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie pojawili się tutaj w przyszłym roku i w kolejnych latach – mówił Karol Strączkowski, Prezes Zarządu TR Solution.

tr solution


Zadowolenia z udziału w targach nie kryła również Agnieszka Szurała, reprezentująca firmę 3M.

– Wystawiamy się tutaj pierwszy raz, ale już dziś mogę powiedzieć, że będziemy stałym uczestnikiem Targów KOMPOZYT-EXPO®. Bardzo się cieszymy, że możemy tutaj zaprezentować nasze innowacyjne rozwiązania, dedykowane kompozytom. Odbyliśmy wiele ciekawych spotkań, nawiązaliśmy nowe relacje biznesowe.

3m


Równocześnie z Międzynarodowymi Targami KOMPOZYT-EXPO® odbywały się 3. Międzynarodowe Targi Izolacji Przemysłowych 4INSULATION oraz 2. Targi Efektywności Energetycznej w Przemyśle EFE, dzięki czemu Goście mogli w jednym miejscu i czasie porównać szeroką ofertę przemysłową dla kilku branży.

Jak wielkim uznaniem cieszą się Targi KOMPOZYT-EXPO® najlepiej świadczy to, że jeszcze przed zakończeniem tegorocznej edycji część Wystawców zarezerwowała powierzchnię ekspozycyjną na kolejną, która odbędzie się w dniach 18-19 października 2018 r.

Zapraszamy również do obejrzenia fotoraportu z targów.

Czytaj więcej:
Targi 1169

Największy na południu Polski organizator
 

Największy na południu Polski organizator targów, konferencji, sympozjów i szkoleń, właściciel i operator EXPO Kraków

Polska