Podwyżki w Huhtamaki Polska

Podwyżki w Huhtamaki Polska
Referendum strajkowe w firmie Huhtamaki Polska powiodło się. Związki zawodowe wywalczyły podwyżki.

Pracownicy wytwarzającej opakowania spożywcze fabryki Huhtamaki w Siemianowicach Śląskich będą zarabiać o kilka procent więcej niż dotychczas.

- Uzgodniliśmy, że pracownicy, których pensja nie przekracza 3,5 tys. zł brutto otrzymają 145 zł brutto podwyżki, a pracownicy, którzy zarabiają powyżej 3,5 tys. brutto, uzyskają 2,5-procentowy wzrost wynagrodzeń, ale nie mniej niż 100 zł brutto - poinformował Polską Agencję Prasową szef Solidarności w Huhtamaki Adam Flakus.

Podwyżki obowiązują od 1 stycznia tego roku. Oznacza to, że pracownicy otrzymają stosowne wyrównanie. Związkowcy uzgodnili też z pracodawcą, że w drugiej połowie 2010 roku rozpoczną się negocjacje na temat zasad kształtowania płac w przyszłym roku.

Początkowo Solidarność domagała się 20-procentowych podwyżek. Teraz jednak związkowcy są zadowoleni, że udało się osiągnąć kompromis. Według nich, zawarcie porozumienia przyspieszyło referendum strajkowe, w którym pracownicy zadeklarowali gotowość do strajku.

- Może te podwyżki, który uzyskaliśmy nie są tak wysokie, jak żądaliśmy wcześniej, ale jesteśmy związkiem odpowiedzialnym. Podczas negocjacji bierzemy też pod uwagę możliwości finansowe i plany inwestycyjne zakładu. Jeśli zakład będzie w tym roku osiągał dobre wyniki, to z pewnością przełoży się to na płace w 2011 roku - zaznaczył Flakus.

Fabryka Huhtamaki w Siemianowicach Śląskich to wiodący producent opakowań z tworzyw sztucznych w Polsce. Na terenie siemianowickiej fabryki działają dwie firmy: Huhtamaki Polska i Huhtamaki Food Service Poland. Pierwsza zatrudnia blisko 530 osób, druga ok. 270. Wytwarzane są tam m.in. tacki, kubki i inne opakowania z tworzyw sztucznych, dostarczane firmom spożywczym, gastronomicznym i restauracjom w całej Polsce.

Czytaj więcej: Ludzie i firmy 362 Praca 40