Polistyren zastępuje PET w opakowaniach

Polistyren zastępuje PET w opakowaniach
Koncern BASF poinformował o zakończeniu prac nad najlżejszą - jak twierdzi - półlitrową butelką na świecie. Opakowanie powstaje w kooperacji z firmą Krones. To jego stworzenia użyto polistyrenu, a nie jak dotąd tworzywa PET.

Materiałem użytym do produkcji opakowania jest polistyren produkcji BASF, wysoce odporny mechanicznie i kształtowany w procesie formowania wtryskowego z rozdmuchem lub wtrysku z rozciąganiem i rozdmuchem.

Co ciekawe do produkcji opakowania wykorzystano polistyren, a nie tradycyjnie używany do tego rodzaju opakowań PET. Stało się tak, gdyż zdaniem technologów z BASF polistyren jest bardziej wydajny niż PET.

Co o tym decyduje?

Przede wszystkim fakt, że różnica w gęstości polistyrenu w porównaniu z PET w praktyce oznacza, że do produkcji butelek zużywa się około jednej piątej mniej tworzywa. To z kolei przekłada się również na 20 proc. mniej odpadów pochodzących z wyrzucanych opakowań. Tym samym więc polistyren, do niedawna znany przede wszystkim jako materiał na opakowania foliowe dla produktów żywnościowych i kubeczki do jogurtów, znalazł kolejny obszar swoich zastosowań.

Dla potwierdzenia jego zalet konieczne było przeprowadzenie testów mechanicznych, organoleptycznych i mikrobiologicznych na wypełnionych butelkach. Tworzywo wykazało przepuszczalność gazu i pary wodnej. Można je również przetwarzać w procesie formowania wtryskowego z rozdmuchem lub formowania wtryskowego z rociąganiem i rozdmuchem przy zastosowaniu tych samych maszyn, których używa się do PET.

Na koniec najważniejsze informacje: półlitrowe opakowanie ma ważyć mniej niż 7,5 grama i służyć do przechowywania mleka, maślanki, jogurtów i innych produktów mlecznych.

Butelki o wadze 7,5 grama, wykonane z polistyrenubrak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska