Polscy naukowcy chcą udoskonalić opakowania do żywności

Polscy naukowcy chcą udoskonalić… Na Politechnice Gdańskiej realizowany jest projekt, który pozwoli na wykorzystywanie nanoczasteczek srebra przy produkcji folii oraz opakowań do żywności.

Ze względu na swoje liczne walory nanocząstki srebra, posiadające rozwinięte właściwości biobójcze dla szkodliwych mikroorganizmów, a ponadto doskonale nadają się do tego by wykorzystywać je w różnego rodzaju materiałach do pakowania żywności oraz codziennym życiu przy pakowaniu produktów spożywczych w sklepach.

Co przesądza o tym, że warto je stosować w celach produkcyjnych?

Otóż sięgnięcie po nie byłoby doskonałym rozwiązaniem dla wielu sieci supermarketów, które są narażone - poprzez fakt masowej produkcji i dystrybucji - na większe ryzyko utraty świeżości swoich produktów, m.in. pieczywa, mięsa, ryb. Stąd pomysł pakowania asortymentu w folie zawierające nano - srebro. Wykorzystywanie go ma przyczynić się do przedłużenia świeżości produktów i powstrzymania namnażania się bakterii oraz grzybów, które degradują żywność również podczas dłuższego przechowywania jej w domu. Jak zapewniają naukowcy z Politechniki Gdańskiej korzystne działanie takich opakowań doskonale widoczne jest zwłaszcza w przypadku produktów mięsnych.

W jaki sposób badacze chcą osiągnąć sukces związany z realizacją projektu?

Srebro w procesie wytwarzania materiału może być wprowadzone w całą przestrzeń folii lub tworzywa sztucznego lub też być zatwierdzone na powierzchni. W tym drugim przypadku istnieje jednak niebezpieczeństwo, że w wyniku użytkowania np. prania, kontaktu z żywnością aktywne cząstki mogą ulec oderwaniu od materiału.

W tej chwili na gdańskiej uczelni opracowano już m.in. technologię przygotowania nanocząstek do wprowadzenia do innych materiałów. Tym samym powstała technologia wytwarzania srebra, uzyskiwania odpowiednich proporcji pomiędzy różnymi formami srebra, np. nanocząstek czy srebra w formie jonowej. W zależności od tej formy aktywność preparatów srebra będzie różna. Opracowano także sposób stabilizacji chemicznej aktywnego nano-srebra i wprowadzania go do różnych materiałów. I właśnie do tych materiałów może należeć folia opakowaniowa oraz granulat polimerowy do wytłaczania różnych przedmiotów.

Zdaniem naukowców, z ich rozmów z producentami folii opakowaniowej wynika, że folia powstała przy użyciu nanocząstek srebra nie powinna być o wiele droższa jeśli chodzi o koszty jej wytworzenia, a jednocześnie będzie posiadać szereg udoskonaleń. Będzie bowiem m.in. cieńsza i bardziej wytrzymała. W tej chwili prowadzone są już zaawansowane rozmowy badaczy z potencjalnym producentami. Ich efekt jest taki, że produkcja folii i jej wprowadzenie na rynek ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej:
Badania 204
Folia 364

brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska
Stokrotka_333
Stokrotka_333

Wysłany: 2010-09-10 19:30:33

Bardzo proszę o wypełnienie ankiety osoby związane z branżą spożywczą

http://www.ankietka.pl/ankieta/42965/bezpieczenstwo-zdrowotne-opakowan.html

Z góry dziękuję za poświęcony czas