Polska edycja konkursu manus 2017 rozstrzygnięta

W Polsce, z każdą kolejną edycją konkursu rośnie liczba firm, zgłaszających swoje innowacyjne rozwiązania. W tym roku było to 57 firm i 63 unikalnych aplikacji. - Bardzo nas to cieszy, że coraz więcej firm docenia nasze produkty i chce podzielić się z innymi swoimi innowacyjnymi pomysłami - mówi Marek Wzorek, Prezes Zarządu igus.

Polska edycja konkursu również odbywa się co dwa lata i każdorazowo zgłaszane projekty zaskakują innowacyjnością, techniczną i ekonomiczną wydajnością, kreatywnością oraz wynikami. Jury, w skład którego wchodzi m.in. Pan dr inż. Zbigniew Kusznierewicz - wykładowca PW na wydziale Mechatroniki, doceniło 3 firmy, które otrzymają nagrody główne:

Złotą statuetkę manus, dyplom oraz nagrodę w wysokości 2000 pln otrzymuje firma JBG-2 Sp. z o.o z Warszowic, która zastosowała trybotaśmę w drzwiach przesuwnych chłodziarek. Dzięki zastosowaniu tego materiału, prowadnica działa płynie, charakteryzuje się niskim współczynnikiem tarcia i nie wymaga smarowania. Trybotaśma posiada również możliwość kontaktu bezpośredniego z żywnością, a jej zastosowanie zmniejszyło ilość zabrudzeń gromadzących się przy prowadnicy.

Srebrną statuetkę manus, dyplom oraz nagrodę w wysokości 1500 pln otrzymuje firma Wimed Sp. z o.o. z Tuchowa, za aplikację z użyciem łożysk ślizgowych w urządzeniach fitness do treningu na świeżym powietrzu (siłownie plenerowe). Użycie ich zapewnia trwałe, odporne na warunki atmosferyczne działanie, łatwość w montażu i nie wymaga smarowania.

Brązową statuetkę manus, dyplom oraz nagrodę w wysokości 1000 pln otrzymuje firma CNG System Jacek Rudkowski Sp. z o.o. z Krakowa, za aplikację z użyciem łożysk ślizgowych w urządzeniu edukacyjnym „Tor wyścigowy”. Zastosowanie ww. produktów pozwoliło konstruktorom na uzyskanie dużej powtarzalności wyników na torze wyścigowym (jednakowe opory tarcia), dużą niezawodność (nawet w warunkach przeciążeniowych) i trwałość, co pozwala wydłużyć czas gwarancji urządzenia.

Dodatkowo, 4 firmy otrzymały wyróżnienia:
  • NOA Sp. z o.o., za projekt unikalnego napędu wodnego, powstałego dzięki wzorowaniu się na naturze.
  • Sinterit Sp. z o.o. za wykorzystanie łożysk ślizgowych w drukarce 3d w technologii SLS.
  • Plot Electronics, Przemysław Szymański, za zastosowanie materiału iglidur do wyprodukowania polimerowej zębatki do obrotu wrzeciona w ploterze frezującym.
  • Promotor Sales Sp. z o.o. za aplikację: rower o napędzie dźwigniowym z użyciem łożysk stojakowych, głowic przegubowych, widłowych i nowe podejście do napędu rowerowego.

Manus 2017brak
 

Producent prowadników przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska