Problem smug w przetwórstwie tworzyw


Jeśli chodzi o smugi włókien szklanych, to podczas wytwarzania tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym, może dojść do powstawania chropowatych, cętkowanych i nieregularnych powierzchni, na których właśnie wyraźnie widoczne są włókna szklane w formie smug. W zależności od kąta padania światła mogą mieć one wygląd matowy lub metaliczny.

Cienkie długie włókna ze względu na swoją geometrię układają się wzdłuż kierunku płynięcia masy plastycznej. Podczas zastygania elementu w formie, może się zdarzyć, że włókna szklane, będące tuż przy powierzchni, nie są dostatecznie zalane tworzywem. Uwidacznia się to w postaci chropowatości materiału. Dodatkowo występują tutaj duże różnice w rozszerzalności temperaturowej materiałów, czego najlepszym przykładem jest fakt, że tworzywo kurczy się 200 razy bardziej.

To z kolei powoduje, że włókna szklane zapobiegają kurczeniu się schłodzonego tworzywa, szczególnie w kierunku wzdłuż włókien, co w efekcie wzmaga efekt chropowatości w wyniku odkształcania materiału.

Pojawiające się defekty na powierzchni elementów w postaci srebrnych smug lub w przypadku stosowania włókien szklanych, zwiększonej i nierównomiernej chropowatości, nie tylko zmniejszają estetykę wyprodukowanej kształtki, ale także mogą świadczyć o obniżeniu jakości całego elementu. Jeżeli po poprawnej identyfikacji przyczyn powodujących pojawianie się smug i zmianie parametrów produkcji nadal nie można wyeliminować powyższych wad, prawdopodobnie trzeba się zastanowić nad zmianą stosowanych dodatków.

Co natomiast robić w przypadku gdy wilgoć pojawi się na powierzchni narzędzia? Rozwiązań takiego problemu jest kilka. Przede wszystkim trzeba sprawdzić szczelność chłodzenia narzędzia, zwiększyć temperaturę ściany narzędzia, albo też zastosować urządzenie do wytwarzania suchego powietrza. Zrealizowanie tego trzeciego wskazania ma jednak sens tylko wtedy, gdy można osiągnąć krótszy czas chłodzenia i cyklu poprzez niższą temperaturę środka wyrównującego temperaturę oraz wtedy gdy nie można utrzymać optymalnej temperatury środka wyrównującego temperaturę z powodu rosy.

Czytaj więcej: Technologie 458