Drukuj

Przegląd metod czyszczenia form wulkanizacyjnych

Oto kilka informacji na temat maszyn produkowanych przez firmę JET Lasersysteme. Urządzenia wyposażone są w 12 programów dostosowanych do różnego rodzaju form. Operacja czyszczenia podzielona została na 12 etapów, z których każdy przypisany jest określonej powierzchni formy. Każdy etap pozwala na ustawienie określonych parametrów, zapisanie ich w komputerze sterującym urządzeniem i późniejsze ponowne wywołanie.

Jednostka firmy JET przeznaczona jest do pracy ciągłej. Wymaga jedynie 30 minut dozoru technicznego na tydzień (oczyszczenie luster i filtrów). Co 4 tygodnie zalecana jest ok. 60 minutowa kontrola głównych elementów. Jednostki są wyposażone w modem, co pozwala na zdalną kontrolę stanu urządzenia.

System jest zaprojektowany do pracy w temperaturze do 170°C, a więc w temperaturze pracy prasy wulkanizacyjnej. Długość procesu czyszczenia zależy od częstotliwości czyszczenia formy, składu mieszanki gumowej i stanu powierzchni formy. Najlepsze rezultaty uzyskuje się dla nowych form, które nie były jeszcze czyszczone materiałami ściernymi. Bardziej zużyte formy mogą początkowo wymagać dłuższego czasu czyszczenia, ponieważ na ich powierzchni znajdują się drobne wżery spowodowane przez użyte materiały ścierne.

Standardowe jednostki firmy JET zostały zaprojektowane do czyszczenia form wulkanizacyjnych do produkcji opon dla samochodów osobowych i półciężarowych, motocyklowych, a także lotniczych.

Formy mogą być czyszczone w każdej z popularnie używanych pras pionowych lub tylno-uchylnych (włącznie z NRM, McNeill BOM, Kobelco, Krupp, Mitsubishi i Herbert). W zależności od budowy prasy, niezbędne są dodatkowe narzędzia (elementy) pozwalające dopasować głowicę czyszczącą do formy.

Podsumowaniem powyższego przeglądu metod czyszczenia form wulkanizacyjnych niech będą tabele 4 i 5. W pierwszej z nich zestawiono informacje na temat czasochłonności danej metody, stopnia oczyszczenia i zużycia formy oraz nakładów inwestycyjnych i operacyjnych. W drugiej zaś, przedstawiono dane na temat typu uszkodzeń powierzchni formy oraz odpadów powstających w procesie czyszczenia i ich szkodliwości.

Porównanie metod czyszczenia form wulkanizacyjnych

Tabela 4. Porównanie metod czyszczenia form wulkanizacyjnych

Typy uszkodzeń powierzchni formy

Tabela 5. Typy uszkodzeń powierzchni formy

dr Karol Niciński

Foto
Designed by Freepik