Przegląd składarko - sklejarek do opakowań

Przegląd składarko - sklejarek do opakowań
Składarko - sklejarki, to maszyny przez które przechodzi większość opakowań kartonowych w procesie ich produkcji. Trafiają tam po zadrukowaniu, uszlachetnieniu oraz wycięciu. Składarko - sklejarki są zatem jednymi z ostatnich urządzeń funkcjonujących w ramach linii produkcji opakowań. Serwis Plastech. pl prezentuje przegląd najpopularniejszych maszyn tego typu, które można spotkać na krajowy rynku.

Bez wątpienia największym hitem jest urządzenie o nazwie Alpina II 110 G-4 produkcji szwajcarskiej firmy Bobst. Jest to niezwykła maszyna, absolutny lider w swojej klasie, pozwalająca na wykonanie dowolnego typu opakowań z tektury i to bez względu na poziom skomplikowania projektu.

O wyjątkowości Alpiny może świadczyć fakt, że w Europie znajduje się ona w dyspozycji mniej niż dziesięciu zakładów. Co szczególnie ważne dwa modele pracują w naszym kraju, m.in. w firmie Hammer. Jest to spółka oferująca opakowania z tektury z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Jej oferta obejmuje opakowania produktów spożywczych, farmaceutycznych, kosmetycznych, alkoholowych. Ich odbiorcami są m.in. Danone, Hochland, Gilette, Unilever, US Pharmacia oraz Polpharma.

Działająca tam Alpina II pozwala na dowolny dobór rodzaju opakowania, zastosowanie nietypowej formy oraz na szybkie wprowadzanie modyfikacji, jak ma to miejsce w przypadku opakowań promocyjnych. Ma konstrukcję modułową, co pozwala uzyskiwać różnorodne konfiguracje opakowań w zależności od potrzeb. Automatycznie składa i skleja pudełka z kartonu.

maszyna Alpina II


Zginanie i sklejanie odbywa się z prędkością dochodzącą do 450 metrów na minutę. Jednocześnie w godzinę Alpina jest w stanie wyprodukować nawet 160 tysięcy pudełek.

Co szczególnie ważne dzięki modułowi Gyrobox umożliwia wyprodukowanie opakowań w jednym procesie produkcyjnym. Większość tego typu urządzeń wymaga dla przeprowadzenia tej czynności dwóch odrębnych procesów produkcyjnych lub klejenia ręcznego.

Jeszcze jednym innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w linii produkcyjnej Alpiny jest połączenie sekcji zginającej i wyrównującej powstające właśnie opakowanie do wybranej lewej lub prawej strony.

Zanim tektura zostanie złożona jest ona właściwie układana, co redukuje czas produkcji i podnosi jakość opakowania. Wspomniany już moduł Gyrobox umożliwia też obracanie pudełek z lewej do prawej strony w zakresie od 0 do 180 stopni.
Składarko-sklejarka wyposażona jest też w system eliminacji w jakikolwiek sposób wadliwych opakowań. W dodatkowe wyposażenie Alpiny wchodzi też funkcja sprawdzającą prawidłową ilość i rodzaj kleju oraz czytnik kodu gwarantujący jednolitość każdego pakietu opakowań.

Czytaj więcej: Maszyny 481 Opakowania 1108