Drukuj

Przegląd składarko - sklejarek do opakowań


Kolejny model, który warto omówić, to składarko - sklejarka produkcji słoweńskiej firmy Pama Paper Machinery. Jest ona przeznaczona do kartonu, do sklejania liniowego, a także den automatycznych, opakowań z papieru, kartonu i pięciowarstwowej tektury. Posiada podajnik podciśnieniowy, dwie sekcje wstępnego łamania, sekcję składania, taśmę dociskową, transporter centralny, natryskowy system klejowy, kółko klejowe, komputerowy system sterowania, czytnik kodów paskowych i kolorów.

Zginanie i sklejanie odbywa się z prędkością dochodzącą do 150 metrów na minutę. Urządzenie jest w stanie wyprodukować 250 pudełek na minutę.

Warto się też przyjrzeć składarko – sklejarce hiszpańskiej firmy Inramik. Od ponad roku maszyny tego producenta z serii Xtra II są już w naszym kraju. To co je charakteryzuje to, fakt że umożliwiają działanie przy wysokich prędkościach oraz składanie trudnych wykrojów tekturowych do 600g/mkw. i z tektury falistej w fali B, E, F lub N. Prędkość pracy Xtra II może sięgać 400 metrów na minutę.

Ten typ składarko - sklejarki również zbudowany jest modułowo, co pozwala na realizowanie indywidualnych rozwiązań. Co ważne każdy model Xtra II może być budowany z wielu w pełni zamiennych modułów. To z kolei ułatwia dopasowanie sklejarki odpowiednio do szczegółowych potrzeb każdego producenta opakowań.

maszyna Xtra II


Warto też zwrócić uwagę na to, że w Xtrze zastosowano najnowocześniejszy system klejowego Nordson LogiComm. Dzięki temu maszyna posiada dodatkowe możliwości.

System klejenia jest obsługiwany przy pomocy ekranów dotykowych, co ułatwia dokładną kontrolę nakładania kleju i weryfikację jego jakości. System reguluje też klejenie na zimno i na gorąco z prędkością do 1200 m/min i dokładnością nakładania do +/- 0,25 mm.

Czas teraz przyjrzeć się sklejarko – składarce produkcji krajowej.

Wybraliśmy wielopunktową uniwersalną maszynę SKL firmy Pakmar 91. Model, o którym mowa może być jedno, trzy, cztero i sześciopunktowy. Umożliwia klejenie i automatyczne składanie wszystkich klejonych opakowań z tektury, w tym pudeł zbiorczych, fasonowych z automatycznym dnem i tacek z tektury falistej lub litej. Cały proces, co szczególnie ważne, odbywa się za jednym przejściem. Składarko-sklejarki SKL wykonują połączenia klejowe za pomocą klejów na zimno. Podawanie kleju jest pneumatyczne.

Kolejną maszyną, która chcemy przybliżyć, to koreański model AG. Tym razem automatyczna składarko-sklejarka składa się z sekcji podającej, składjąco-klejacej i liczącej. Cała maszyna jest regulowana przez konwerter częstotliwości i kontrolowany przez PLC. Wprowadzanie danych odbywa się poprzez ekran dotykowy. Średnia prędkość robocza to 80 –100 sztuk na minutę.

Sekcja podajnika wyposażona jest w stabilny podajnik pasowy, natomiast zaawansowane elektromagnetyczne sprzęgło i elektromagnetyczny układ hamulcowy umożliwiają łatwe i niezależne funkcjonowanie wszystkich elementów. Wysokość wałka dociskowego może być regulowana i osiąga zakres 3 - 8mm. Szybkość podawania dochodzi do 80 - 100m/min.

Czytaj więcej: Maszyny 476 Opakowania 1056