Przyczyny zużywania się układów uplastyczniających

Powyższe zalecenia są szczególnie istotne przy przetwórstwie tworzyw technicznych tj. o budowie częściowo krystalicznej i z wypełniaczami mineralnymi.

Przedwczesne zużycie ślimaka spowodowane parametrami przetwórstwa można łatwo rozpoznać oglądając zużyty element. Jeżeli widoczne są prostopadłe do osi ślimaka bruzdy na wierzchołku zwoju lub też charakterystyczny "grzybek", oznacza to, że występuje jakiś czynnik, który powoduje odchylenie ślimaka od osi. Również przebarwienia powierzchni ślimaka (szczególnie w kolorze fioletowym) zaraz za zasypem świadczą o występowaniu "korka" – tworzywo nie może przesuwać się, stoi w miejscu i trze o obracający się ślimak. Dalszym etapem tego zjawiska jest erozja zwojów postępująca aż do ich całkowitego zaniku.

Patrząc na całokształt możliwych przyczyn zużywania się układów uplastyczniających od razu widać, że są one ze sobą powiązane. W przypadku stwierdzenia zbyt szybkiego zużycia należy w pierwszej kolejności ustalić jego przyczyny, aby nie było "powtórki z rozrywki". Warto także inwestować w dostosowanie układu do potrzeb przetwórstwa zarówno pod względem geometrii jak też zabezpieczenia przed ścieraniem i korozją. Efekt w postaci właściwej jakości produktu i bezawaryjnej pracy powoduje, że taka inwestycja zwraca się w niedługim czasie.

Ślady tarcia ślimaka wewnątrz cylindra

Ślady tarcia ślimaka wewnątrz cylindra


Reportaże

Forum

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2019-12-02

Mosfor

Zabezpieczanie kloszy lamp z poliwęglanu 2019-10-24

Bercik88

Program do ewidencji i napraw form wtryskowych 2019-09-02

Tipen1

Wytłaczarka HDPE, przegrzewa. 2019-07-25