Rekordowe targi Kompozyt-Expo

Rekordowe targi Kompozyt-Expo
Piąta edycja targów Kompozyt-Expo, które w dn. 20-21 listopada odbyły się w Krakowie, była rekordowa pod wieloma względami: w tym roku w stolicy Małopolski wystawiło się 200 firm z całego świata, powierzchnia wystawiennicza zajęta przez firmy z zagranicy była o jedną piątą większa aniżeli w roku poprzednim, a ekspozycję obejrzało 2700 osób.

Jak jednak przekonują organizatorzy, to nie liczby są tu najważniejsze, lecz jakość prezentowanych produktów oraz profesjonalny charakter targów, skierowanych do wąskiego grona specjalistów. W tych dwóch aspektach krakowska impreza jest bliska najważniejszym światowym wydarzeniom w branży kompozytów.

Na uwagę zasługuje także międzynarodowy charakter targów. Swoją ofertę przedstawili w tym roku m.in. wystawcy z Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Luksemburga, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii czy Włoch. Najliczniejszą reprezentację miała jednak niemiecka branża kompozytów - zza Odry przyjechało w tym roku aż 41 wystawców.

Krakowskie targi to przede wszystkim platforma do prezentowania nowości, nawiązywania kontaktów, wymiany doświadczeń i informacji. Służyła temu m.in. zlokalizowana w centralnym punkcie hali Strefa Prezentacji Technicznych, gdzie eksperci z Polski zagranicy dzielili się wiedzą z uczestnikami targów. Urozmaiceniem tegorocznej edycja była wystawa przedmiotów wykonanych z kompozytów oraz dwumiejscowego motoszybowca z napędem elektrycznym AOS-71.Tradycyjnie podczas targów nagrodzono najlepsze i najbardziej innowacyjne produkty. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Jana Chłopka przyznała nagrody w kilku kategoriach. W kategorii Maszyny i urządzenia do przetwórstwa materiałów kompozytowych nagrodę otrzymała Politechnika Wrocławska za nawijarkę czteroosiową do butli kompozytowych. W kategorii Narzędzia i oprzyrządowanie do obróbki materiałów kompozytowych nagrodzono firmę Rettenmaier Polska Sp. z o.o. za głowicę wytłaczarską zintegrowaną z układem kalibrująco-chłodzącym do przetwórstwa kompozytu włókna drewna-polimer. W kategorii Materiały i surowce do produkcji kompozytów uznanie jurorów zyskał system wytwarzania kompozytów na bazie nowatorskich żywic epoksydowych przedstawiony przez ILK Technische Uniwersitat Dresden/Leichtbau-Zentrum Sachsen. W kategorii Wyroby z materiałów kompozytowych nagrodę otrzymała Politechnika Warszawska wraz z Politechniką Rzeszowską za motoszybowiec AOS-71. W kategorii Technologie wytwarzania materiałów kompozytowych targowe trofeum otrzymała firma Mastermodel FHU Jacek Koczwara za technologię wytwarzania dwustronnie gładkich laminatów, odprowadzających ładunki elektryczne Conducore.

Komisja przyznała też dwa wyróżnia - w kategorii Narzędzia i oprzyrządowanie do obróbki materiałów kompozytowych wyróżnienie otrzymał Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania za supercienkie ściernice diamentowe i z regularnego azotku boru, zaś w kategorii Materiały i surowce do produkcji kompozytów wyróżniono firmę Safilin Sp. z o.o. za roving lniany.

W konkursie "Wiatr w żaglach OPTIMIST-ów", który towarzyszył tegorocznej edycji targów, udział wzięło 11 klubów. Zadaniem rywalizujących młodych żeglarzy było nakręcenie filmów prezentujących m.in. przygotowania do sezonu czy osiągnięcia. W konkursie zwyciężył Uczniowski Klub Sportowy "Nad jeziorkiem" z Warszawy, którego przedstawiciele w trakcie uroczystej gali w Expo Kraków odebrali nagrodę główną - łódź klasy Optimist Ioda '95.

Kolejna edycja targów odbędzie się w dn. 25-26 listopada 2015 roku. Organizatorzy targów, wsłuchując się w sugestie wystawców, postanowili, że przyszłoroczne targi odbędą się w środę i czwartek, a nie jak dotychczas - w czwartek i piątek.

– Nasi klienci i ich potrzeby są dla nas najważniejsze - powiedziała Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie. - Wielu naszych wystawców rozwijało się równolegle z targami. Cieszymy się, że hala Expo Kraków jest niezwykłym miejscem spotkań dla najważniejszych przedstawicieli branży. Odczuwam również ogromną satysfakcję patrząc jak mocno wzrasta międzynarodowa ranga targów oraz z tego, że każda kolejna edycja Kompozyt-Expo znacznie skraca dystans targów do najlepszych światowych wydarzeń dedykowanych branży kompozytów.