Relacja z targów EuroLab 2008


- Zasada pomiaru wykorzystywana w naszych urządzeniach opiera się na metodzie rezonansu mikrofalowego fal o wysokiej częstotliwości. To co cechuję tę metodę to szybki pomiar, trwający poniżej jednej sekundy, a także wysoka precyzja osiągana dzięki wysokiej selektywności wody niezależnie od gęstości i ciężaru produktu, pomiar bez uszkodzeń struktury materiału. Co więcej na pomiar nie wpływa kolor produktu, jego struktura i stan powierzchni, a wilgotność może być oznaczona bez wstępnej obróbki materiału - dodaje Anna Sienczewska.

Na czym dokładnie polega metoda?

Zawartość wody w produkcie powoduje przesunięcie i zmniejszenie amplitudy krzywej rezonansu mikrofalowego. Zawartość wilgoci i gęstość nasypowa zależą od zmian w przepływie mikrofal przez analizowany produkt. Metoda wykorzystuje dipolowe właściwości molekuł wody.

Przykład jej zastosowania.

Mamy do czynienia z procesem produkcyjnym lub wybiórczą kontrolą produktów. System, o którym mowa pozwala nam na przeprowadzenie pomiaru wilgotności o głębokości warstwy do 5 cm w wielu produktach znajdujących się w opakowaniach takich jak kartony i torby. Szczególnie często używać tego rozwiązania mogą zakłady z przemysłu spożywczego i chemicznego.

Z rozwiązaniami nakierowanymi na branżę tworzyw sztucznych można było spotkać się też na stoisku firmy Linde Gas.

Targi EuroLab 2008

Wprowadza ona innowacyjne technologie gazowe na potrzeby przetwórstwa tworzyw sztucznych. Opracowane przez nią formowanie wtryskowe z użyciem gazu pozwala za znacznie mniejsze zużycie surowca, a produkt finalny ma mniejszą masę przy zachowaniu właściwości mechanicznych.

Dla przykładu jedno z najciekawszych urządzeń Linde o nazwie DESY zapewnia odpowiednie podniesienie i regulację ciśnienia gazu w procesie formowania wtryskowego. Kontrola temperatury formy z użyciem CO2 ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie ze względu na architekturę formy w postaci trudno dostępnych miejsc lub zbyt małej wydajności chłodzenia inne metody nie są wystarczająco skuteczne.

Oczywiście, chociaż w naszej relacji skupiliśmy się przede wszystkim na zastosowaniach łączących się w różnym stopniu z przetwórstwem tworzyw sztucznych, to jednak EuroLab było przede wszystkim wydarzeniem dla branży laboratoryjnej.

A ta jak wynika z przeprowadzonych rozmów rozwija się w Polsce coraz lepiej.

- Można powiedzieć, że przeżywamy prawdziwy boom. Wszyscy dostawcy sprzętu laboratoryjnego zacierają ręce, co zresztą widać na targach. Jest duże zapotrzebowanie na nasze produkty, bo firmy wymieniają swój sprzęt. Obecność w Unii Europejskiej, tamtejsze standardy i stała potrzeba doskonalenia się sprawia, że laboratoria poszukują absolutnie najnowszych rozwiązań. Ponadto w Polsce pojawia się w wiele podmiotów zagranicznych i one tez niejako od podstaw kompletują swój stan posiadania - tłumaczył Bartosz Gulczewski z firmy Labo Baza, która jest autoryzowanym przedstawicielem w naszym kraju niemieckiej spółki TKA.

Podczas EuroLab firma Labo Baza pokazała swoje najnowsze osiągnięcie - nowoczesne systemy oczyszczania wody. Jej systemy mogą sekwencyjnie wykorzystywać odwróconą osmozę, elektrodejonizację, demineralizację, ultrafiltrację. Takie zróżnicowanie prowadzi do otrzymywania wody o zróżnicowanym stopniu czystości: od wody destylowanej po wodę ultraczystą.

Targi EuroLab 2008

Organizatorem Targów EuroLab, które od 5 do 7 marca odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie były Międzynarodowe Targi Polska. Podczas EuroLab zaprezentowało się ponad 130 wystawców z zakresu analityki chemicznej, metrologii, biotechnologii i Life Science.