Rośnie znaczenie technologii formowania rotacyjnego

W omawianej technologii może być stosowane wiele różnych materiałów. Najpopularniejszymi z nich są polietyleny oraz plastizole. Inne stosowane materiały obejmują m.in. nylon, fluoropolimery, polipropylen, poliwęglan, octanomaślan celulozy, elastomery, jonomery, poliuretan, EVA i specjalne mieszaniny rozmaitych składników.

Jeśli chodzi o możliwe uzyskane produkty, to technologia formowania rotacyjnego pozwala na ekonomiczną produkcję części o różnych kształtach i rozmiarach, przy czym wiele z nich trudno jest wyprodukować w jakimkolwiek innym procesie. Produkty przemysłowe i handlowe mające zastosowanie w rolnictwie, medycynie, nauce i handlu obejmują choćby specjalistyczne zbiorniki i pojemniki na paliwo, wodę, i środki chemiczne, karmniki dla zwierząt gospodarskich, systemy odwadniania, pojemniki na żywność, obudowy przyrządów, armaturę, sprzęt medyczny, kaski bezpieczeństwa, automaty sprzedające, bariery i oznakowania drogowe. Produkty konsumenckie w segmencie rekreacji, produktów specjalnego zastosowania, zabawek i transportu obejmują łodzie, kajaki, foteliki dla dzieci, kuliste klosze do lamp, wózki narzędziowe, stoły, doniczki do rozsad, łóżka dla dzieci i młodzieży, piłki do zabawy, wyposażenie placów zabaw, zagłówki, okładziny do samochodów i wózków oraz przewody powietrzne.

Produkt wykonany w technice formowania rotacyjnego

Oczywiście wykorzystywanie techniki formowania rotacyjnego nie miałoby sensu, gdyby nie zapewniała ona całego szeregu produkcyjnych korzyści. Lista tych zalet jest niezwykle szeroka. Wymienić można tu niskie koszty oprzyrządowania, jednoczęściową konstrukcję - zamknięte części z otworami, uzyskiwane praktycznie bez stosowania docisku.

Kolejne przewagi przynoszone przez formowanie rotacyjne to choćby mniejszy ciężar w porównaniu z większością metali, jednolita grubość ścian, czyli brak zwężeń na końcach, a także możliwość różnicowania grubości, różnorodność wykończeń i kolorów, szansa wytwarzania produktów wielościennych. Technologia przynosi też liczne możliwości na zwiększenie elastyczności projektowej i to od małych i niezbyt skomplikowanych form po formy ogromne i złożone.

Inne plusy stosowania z opisywanej metody to choćby możliwość używania wkładek metalowych jako integralnych części, zwiększona ekonomiczność zarówno w przypadku krótkich serii produkcyjnych i prototypów, jak i produkcji masowej oraz niezwykle istotna kwestia związana z tworzeniem niewielkich wrębów - bez ustawiania kąta zbieżności formy.