Rosti Bianor wdraża innowacyjne technologie

Rosti Bianor wdraża innowacyjne…
Firma Rosti Bianor coraz częściej staje przed rosnącymi wymaganiami rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych. Krótsze czasy cykli, lepsza jakość wyprasek - to tylko jedne z wielu oczekiwań klientów. Rosti Bianor stara się wychodzić naprzeciw wymaganiom odbiorców poprzez proponowanie nowych rozwiązań technologicznych. Taką technologią jest między innymi chłodzenie konformalne.

Eksperci Rosti Bianor od dłuższego czasu przyglądali się i analizowali pozytywne efekty wynikające z wykorzystania chłodzenia konformalnego w formach wtryskowych. Ostatnimi czasy na rynku pojawiło się wiele firm, które zainwestowały w maszyny niezbędne do zbudowania formy z tą technologią. Obecnie, dysponując większymi możliwościami na rynku, Rosti Bianor wraz z jednym ze swoich klientów postanowili stworzyć chłodzące wstawki do jednej z form.

Czas procesu w wielkim stopniu uzależniony jest od długości fazy chłodzenia wypraski w formie. Natomiast efektywne chłodzenie można uzyskać poprzez odpowiednie poprowadzenie kanałów chłodzących, co wpływa dodatkowo na lepszą jakość produkowanych wyprasek.

W celu optymalizacji procesu oraz poprawienia jakości wypraski na etapie projektowania formy przeprowadzono symulację MoldFlow, która pozwoliła określić najbardziej optymalny rozkład kanałów chłodzących.

Rosti


Do stworzenia wstawek inżynierowie Rosti Bianor zdecydowali się na użycie technologii DMLS (Direct Metal Laser Sintering), która umożliwia wykonanie elementów formujących ze skomplikowanym chłodzeniem konformalnym, czyli z poprowadzonymi kanałami chłodzącymi o dowolnym przebiegu i możliwie najbliżej ścian wypraski. DMLS polega na laserowym spiekaniu proszków metalowych warstwa po warstwie na podstawie modelu 3D CAD. W tym przypadku użyto proszku CL50WS, który pozwala uzyskać twardość drukowanego elementu na poziomie 52 HRC. Zachowuje się zatem właściwości, jak w przypadku stali używanych standardowo w produkcji form wtryskowych.

DMLS to metoda o prawie nieograniczonych możliwościach geometrii, idealna do wykonania niedużych elementów (matryce, stemple, wstawki, elementy ruchome) form produkcyjnych i prototypowych. Stosowanie chłodzenia konformalnego jest uzasadnione w procesie wytwarzania form wtryskowych w przypadku odprowadzenia ciepła z tzw. hot spotów, chłodzenia długich rdzeni, małych suwaków itp.

Rosti


Drukowane suwaki pozwoliły znacznie zredukować czas cyklu w nowej formie, a dzięki temu - sprostać wymaganiom klienta pod względem jakości wypraski, jak również - co ważniejsze - kosztu wytworzenia. Całość pozwoliła również zwiększyć możliwości produkcyjne całego systemu.

W przyszłości opisana technologia na pewno zostanie jeszcze niejednokrotnie wykorzystana do istniejących bądź nowych form. Natomiast firma będzie kontynuować poszukiwania nowych technologii dla branży przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych, aby zaspakajać, a nawet przewyższać oczekiwania swoich obecnych i przyszłych klientów.

Czytaj więcej: Formy wtryskowe 71

brak
 

Przetwórstwo tworzyw sztucznych, części do artykułów gospodarstwa domowego, elementy wizulane, elementy techniczne dla różnych branż, tampodruk

Polska