Rozmowa z Anną Wojciechowską z firmy Trioplast

Rozmowa z Anną Wojciechowską z firmy Trioplast
Szwedzka firma Trioplast była jednym z blisko 800 wystawców podczas niedawnych targów Taropak. Firma od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje również na polskim rynku. O jej planach zarówno na rynku polskim jak i światowym rynku rozmawiamy z Anną Wojciechowską, export sales manager w spółce Trioplast.

Proszę scharakteryzować profil działalności firmy Trioplast?
Anna Wojciechowska: - Nasza firma zajmuje się wytwarzaniem polietylenowych materiałów do pakowania przeznaczonych dla przemysłu i rolnictwa. Koncern posiada 11 zakładów produkcyjnych w Szwecji, Danii i we Francji. Zatrudnia ok. 1400 osób, a jego roczne obroty wynoszą 400 mln euro.

Jaka jest pozycja firmy na polskim rynku?
- W Polsce jesteśmy obecni od lat 90. ubiegłego wieku. Sprzedajemy przede wszystkim i folię do owijania palet i folię do sianokiszonek. Początkowo, gdy pojawiliśmy się w Polsce, nasza pozycja rynkowa była silniejsza niż teraz. Potem jednak ze względu na rozwój polskich firm i prowadzoną przez nie produkcję w kraju uległa ona pewnemu osłabieniu.

Anna Wojciechowska, export sales manager w firmie Trioplast

Informujecie Państwo o swojej najnowszej inwestycji jaką jest uruchomienie zakładu w Arabii Saudyjskiej.
- To prawda. Trzy lata temu Trioplast Industrier zawiązał joint venture z saudyjską firmą Mada Group for Industrial & Commercial Investment w celu wspólnego wytwarzania folii stretch. Dzięki temu już niebawem zyskamy dodatkowe możliwości produkcyjne oraz dostęp do nowych rynków zbytu. W ramach umowy mają powstać nowe zakłady w Jubail na wschodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej.

Początkowo fabryka będzie w stanie wyprodukować około 25 tys. ton folii typu stretch. Po pięciu latach docelową wydajnością ma być produkcja sięgająca poziomu 100 tys. ton w ciągu roku.

Jakie korzyści przyniesie firmie ta inwestycja?
- Inwestycja zapewni atrakcyjne ceny na nasze, bo fabryka będzie położona blisko saudyjskich rafinerii ropy naftowej. Zatem już tylko z powodu dogodnego położenia obniżeniu ulegną koszty całego procesu produkcyjnego. Ponadto koszty elektryczności w Arabii Saudyjskiej są dużo tańsze niż ma to miejsce w Europe. Na potrzeby tego projektu zostało przeznaczone ponad 60 tys. mkw.

Fabryka będzie całkowicie zintegrowana z polami ropy naftowej. To natomiast usunie problem transportu surowców polietylenowych do fabryki filii produkcji folii rozciągliwych, ponieważ wytwórnia polietylenu znajduje się po tej samej stronie co Stretch Film Production.