Rozmowa z Clemensem Willée

Jakie osiągnięcia na polu opakowań z tworzyw sztucznych przyniosły firmie Mauser największe uznanie?
Jestem szczęśliwy, że mogę powiedzieć, że iż w ciągu naszej całej historii wprowadzane przez nas innowacje zainicjowały niemało przemian w przemyśle opakowań przemysłowych z tworzyw sztucznych.

Byliśmy jednym z pionierów, którzy sięgali po tworzywa sztuczne w projektowaniu opakowań przemysłowych. Tuż po wprowadzeniu pierwszych w pełni tworzywowych puszek do produktów do smarowania i chemikaliów w latach 60. ubiegłego wieku, Mauser zaprezentował swoją 120 litrową beczkę z tworzyw sztucznych z otwieraną pokrywą. Było to pierwsze z wielu innowacyjnych i nagrodzonych rozwiązań w dziedzinie opakowań z tworzyw sztucznych dostarczonych przez nas.

W 1977 r. wypuściliśmy na rynek jednoczęściową beczkę powstałą w technologii formowania rozdmuchowego, a jej następca z 1990 r. nawet dzisiaj stanowi jeszcze punkt odniesienia dla wszystkich tego rodzaju opakowań i jest międzynarodowym standardem.

Wprowadzając technologię wielowarstwową do beczek z tworzyw sztucznych w późnych latach 90. otworzyliśmy zupełnie nową erę zarówno w stosowaniu materiałów pochodzących z recyklingu jak i w dostarczaniu dodatkowych funkcjonalności takich pojemników.

W 2002 r. Mauser umieścił na rynku pierwsze trzywarstwowe beczki z przewodzącego tworzywa sztucznego do zastosowań ekstremalnych. W obszarze beczek z tworzyw udało nam się nawet zamienić w 2007 r. koło w kwadrat w naszej serii SquareDrum czy V-Press.

To tylko kilka przykładów naszego niezłomnego postanowienia, które ma na celu dostarczanie innowacji dla sektora przemysłowych opakowań z tworzyw sztucznych.

Mauser informuje, że skupia swoją uwagę na zarządzaniu całym cyklem eksploatacji przemysłowej opakowań. Firma rozwinęła nawet strategię o nazwie Eco – Cycle. Czym jest Eco – Cycle?
Jak zostało powiedziane, Eco – Cycle to strategia dotycząca zarządzania cyklem życia opakowania przemysłowego. Dostarczając przez dekady zarówno ekonomiczne jak i przyjazne środowisku rozwiązania opakowaniowe stwierdziliśmy, że nie powinniśmy w naszej działalności skupiać się tylko na wytwarzaniu nowych opakowań. Za sprawą przejęcia firmy National Container Group w 2004 r. zaczęliśmy rozwijać firmę w kierunku stania się kompletnym usługodawcą - zarządzanie całym cyklem życia opakowań przemysłowych w sposób bardziej zrównoważony jest tego przykładem.

Strategia Eco – Cycle bazuje na pięciu filarach, pokrywając cykl życia produktu od jego rozwoju do końcowego zużycia. Te filary bazują na zasadzie 5R. Oto one:
Renew – chodzi o to, by być pionierem w dziedzinie badania materiałów na przyszłość,
Reduce – minimalizować wykorzystanie surowca, zużycie energii i oddziaływanie na środowisko,
Recollect – uczestniczyć w światowym systemie zbiórki opakowań przemysłowych,
Reuse – troszczyć się o wielokrotne wykorzystanie opakowań, ich powtórne użycie,
Recycle – dbać o zamknięcie cyklu, poprzez zagwarantowanie materiałowi nowego życia.

Na pewno więc podejście Eco-Cycle jest osadzone w naszej kompleksowej strategii zrównoważonego rozwoju. Więcej informacji na ten temat, jego sukcesu rynkowego będzie można uzyskać odwiedzając nas na zbliżających się targach interpack 2011.


Dystrybutor surowców chemicznych, tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych i naturalnych oraz opakowań
 

Dystrybutor surowców chemicznych, tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych i naturalnych oraz opakowań o różnych zastosowaniach

Polska