Rozmowa z Janem Duńcem, dyrektorem firmy Rosti Polska

Rozmowa z Janem Duńcem, dyrektorem firmy Rosti Polska
Firma Rosti Polska - producent wyrobów z tworzyw sztucznych z siedzibą w Białymstoku - była jednym z największych wystawców podczas ubiegłotygodniowych targów EPLA w Poznaniu. Prezentujemy rozmowę z jej dyrektorem zarządzającym Janem Franciszkiem Duńcem.

Z czym powinna się przede wszystkim kojarzyć firma Rosti?
Jan Franciszek Duniec: - Należymy do grupy Rosti Technical Plastics, która posiada swoje zakłady na całym świecie. W Białymstoku jesteśmy od 1999 r., więc niedawno obchodziliśmy dziesięciolecie swojego istnienia w Polsce. Rosti jest jednym z największych przedsiębiorstw na Podlasiu. Liczba zatrudnionych u nas pracowników wynosi ponad 900 osób, z czego większość obejmuje stanowiska produkcyjne.

Specjalizujemy się w świadczeniu usług przetwórstwa tworzyw sztucznych w zakresie produkcji na zlecenie metodą wtrysku, lakierowania i dekoracji oraz montażu wyrobów gotowych i modułów. Obsługujemy branżę AGD, RTV, elektrotechniczną i motoryzacyjną. Warto też powiedzieć, że specyfika i bogate wyposażenie naszych hal produkcyjnych pozwala nam na produkcję szerokiego wachlarza produktów spełniających bardzo wysokie wymagania jakościowe i estetyczne.

Jan Franciszek Duniec, Rosti Polska


Co sprawiło, że koncern w ogóle zainteresował się polskim rynkiem?
Przyjechaliśmy do Polski ponieważ klientem Rosti w Anglii był koncern Philips i to on zachęcił grupę do tego by ulokowała swoją produkcję w Białymstoku. Tak się zaczęło. Od tego czasu wspieramy produkcję Philipsa, która jest jednym z podstawowych obszarów naszej działalności.

A jak Pan trafił do Rosti?
Z Rosti związałem się pod koniec 2006 r. więc to już ponad trzy lata. Firma podoba mi się z tego powodu, że daje mnóstwo możliwości autonomicznego działania. Wcześniej pracowałem w innych firmach międzynarodowych, w których spędziłem ponad 20 lat. Z branżą tworzyw sztucznych do momentu pracy w Rosti nie miałem nic wspólnego.

Zatem można powiedzieć, że ma Pan stosunkowo świeże spojrzenie. Jaki jest potencjał przed polskim sektorem tworzyw sztucznych?
Możliwości rozwoju są bardzo znaczące. W Polsce rozwija się bardzo dużo segmentów związanych z wyrobami z tworzyw sztucznych. Myślę tu głównie o AGD, ale również o produkcji telewizorów. Poza tym Polska jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do wielu innych rynków.

Rosti na polskim rynku to już nieco ponad 10 lat. Co w tym czasie udało się zrobić, z czego firma może być najbardziej dumna?
Sam początek był dość wymagający. Jednak w tej chwili to czym najbardziej możemy się pochwalić to nasz park maszynowy i nowoczesny zakład produkcyjny. Posiadamy ponad 70 wtryskarek dostarczonych przez takie firmy jak Demag, Sandretto i Engel. Ich siła zwarcia to 35 – 1300 ton. Siedem z tych wtryskarek posiada możliwości wtrysku dwukomponentowego. Ponadto w obrocie produkcyjnym naszej firmy jest ponad 400 form wtryskowych w tym dwukomponentowe, do wtrysku z gazem oraz piętrowe. 90 proc. z nich posiada zaawansowane układy gorącokanałowe.

Dysponujemy też licznymi urządzeniami peryferyjnymi, robotami przemysłowymi, dozownikami koloru, podgrzewaczami gorących kanałów, tampodrukarkami, koronatorami, termostatami do form, zgrzewarkami ultradźwiękowymi i indukcyjnymi, a także systemami wspomagania wtrysku gazowego. Nasze wyposażenie jest naprawdę imponujące i świadczy o sporych możliwościach i potencjale. Mamy z pewnością jeden z większych parków maszynowych w Polsce.

Silnym punktem firmy jest nowoczesna linia montażowa.
Owszem. Dysponujemy kilkunastoma liniami, na których odbywa się montaż wyrobów o zróżnicowanym stopniu złożoności od kilku do kilkudziesięciu komponentów w wyrobie. Nasze linie montażowe są zdolne wyprodukować 10 mln wyrobów gotowych w ciągu roku. Te wyroby to m.in. czajniki elektryczne, urządzenia do kawy. W procesach montażowych wykorzystujemy zgrzewanie indukcyjne i ultradźwiękowe oraz różnego rodzaju pneumatyczne zestawy produkcyjne i urządzenia testujące.


Przetwórstwo tworzyw sztucznych, części do artykułów gospodarstwa domowego, elementy wizulane, elementy
 

Przetwórstwo tworzyw sztucznych, części do artykułów gospodarstwa domowego, elementy wizulane, elementy techniczne dla różnych branż, tampodruk

Polska


Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże