Rozmowa z Krzysztofem Pióro, prezesem firmy Plast-Box

Rozmowa z Krzysztofem Pióro, prezesem firmy Plast-Box
Prezentujemy rozmowę z Krzysztofem Pióro, prezesem firmy Plast-Box, którą przeprowadziliśmy podczas tegorocznego spotkania Plastics Industry Meeting w Warszawie.

Firma Plast-Box stała się synonimem sukcesu w branży przetwórców tworzyw sztucznych. Czy ma Pan jakąś receptę na powodzenie w tej branży?
Nie jestem pewien, czy możemy mówić o tym, że jesteśmy synonimem sukcesu, ale rzeczywiście - dajemy sobie radę i bardzo mocno rośniemy. Z całą pewnością nasza firma należy do najdynamiczniej rozwijających się firm w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce. Recepta na sukces nie jest zbyt skomplikowana. Trzeba mieć możliwie najlepsze produkty, najlepsze technologie i być możliwie najbardziej efektywnym - po to, aby działać w skali całej Europy i aby móc konkurować z najmocniejszymi graczami. Trzeba mieć możliwie najbardziej zdywersyfikowaną grupę odbiorców - to daje największe możliwości manewru, szczególnie w trudnych czasach.

Tegoroczne spotkanie Plastics Industry Meeting upływa pod hasłem innowacyjności. Jaką rolę odgrywa innowacyjność w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych?
Oczywiście, w każdej branży innowacyjność jest czynnikiem popychającym do przodu. Chciałbym natomiast zauważyć, że zazwyczaj nadużywamy tego słowa i rozszerzamy jego interpretację. Jeżeli firma Plast-Box ma najnowocześniejsze technologie, bardzo dużo inwestuje, jeżeli jest bardzo sprawna w organizacji sprzedaży i promocji swoich produktów - to wszystko jeszcze nie oznacza innowacyjności w ścisłym sensie, choć potocznie jest uważane za innowacyjność. Jest to po prostu nowoczesność i sprawność działania. Innowacyjność właściwie należałoby rozumieć jako wprowadzanie rzeczywiście nowych rozwiązań, które są opatentowane i unikalne, które są pewnym przełomem. Tak rozumianą innowacyjnością może się pochwalić bardzo niewiele podmiotów i jako taka innowacyjność nie jest napędem dla Plast-Boxu, bo w tak ścisłym sensie Plast-Box nie wprowadza innowacji. Jest nim natomiast dla naszej firmy działanie w możliwie najbardziej efektywny, nowoczesny i sprawny sposób. Jesteśmy po prostu prężną firmą, która robi produkty na najwyższym światowym poziomie, a jeżeli czasami mówi się o naszej innowacyjności, to w rozszerzonym znaczeniu, tak jak na przykład jest to rozumiane przy przydzielaniu funduszy unijnych.