Rozmowa z Łukaszem Pyzikiem, szefem firmy Grafe Polska

Firma Grafe obecna jest na polskim rynku od czterech lat. Jak to się stało, że się na nim znalazła? Jaka jest w tej chwili jej pozycja na naszym rynku?
Tak naprawdę produkty Grafe trafiły dużo wcześniej na rodzimy rynek. Nasze przedstawicielstwo obecne jest w Polsce już od 2002 r., a oficjalnie jako Grafe Polska Sp. z o.o. funkcjonujemy od 2006 r.

Koniec lat 90-tych wywierał na polskich producentach większe wymagania jakościowe. To głównie ten czynnik przyczynił się do rozwoju sprzedaży produktów Grafe na tutejszym rynku. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że nasza pozycja jest mocno ugruntowana w szczególności w sektorach przetwórstwa tworzyw technicznych takich jak elektrotechnika, budownictwo czy meblarstwo, czyli tam gdzie nasze innowacyjne technologie rozwoju i produkcji pozwoliły klientom udoskonalić jakość ich produktów.

Łukasz Pyzik, Grafe Polska

Jakie rozwiązania i produkty oferowane przez Grafe zaliczają się do najbardziej innowacyjnych w sektorze, na którym działa firma?
Do wyrobów, którymi szczególnie mocno możemy się pochwalić należy zaliczyć fluorescencyjne koncentraty barwiące, które stale są udoskonalane. Takie kolory jak czerwony, żółty czy niebieski są już obecnie dostępne.

Nie należy również zapomnieć o biodegradowalnych koncentratach barwiących o nazwie „Biocolen”, które są dostępne w tej samie palecie kolorystycznej i o tych samych własnościach technicznych, co klasyczne koncentraty. Tworzywa sztuczne na bazie surowców odnawialnych otwierają nowe drogi w zamkniętym obiegu przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Najnowszym naszym produktem są barwniki ze specjalnymi efektami kolorystycznymi opracowanymi dla Firmy Samsonite - zewnętrznej powłoki walizki z serii„ Cosmolite”. Wynikiem tego jest uzyskany efekt metaliczny w połączeniu ze strukturą włókien węglowych. To napawa nas szczególnie dumą. Prace nad tym projektem dały nam dodatkowy impuls do przeanalizowania naszych receptur barwników metalicznych, tak aby można było wyeliminować niepożądane efekty, np. widoczne linie płynięcia, przebarwienia w rogach i na brzegach detalu.

Innym ciekawym produktem działu GRAFE Advanced Polymers GmbH jest Spectrafoil. Jest to tworzywo-granulat do zastosowań w produkcji „inteligentnych” folii cieplarnianych. Dzięki temu produktowi możliwy staje się szybszy wzrost roślin, zwiększenie plonów i wcześniejsze ich zbiory wraz z redukcją rozwoju grzybicy. Co ważne wszystko to odbywa się bez konieczności stosowania nawozów chemicznych.

Co dla swoich odbiorców na 2010 r. szykuje Grafe na polu kolorystyki?
Na pewno wyznaczamy nowe trendy kolorystyczne na rok 2010 przy pomocy naszego zespołu o nazwie Design & Packaging Team. W tym celu firma z siedzibą w Turyngii utworzyła zespół projektantów, który zajmuje się rozwiązywaniem problemów producentów opakowań.

Do jakich sektorów w największej mierze trafiają Państwa produkty?
Tworzywa sztuczne stosowane są w prawie każdym sektorze przemysłu. Sektorem którym szczególnie możemy się pochwalić jest sektor motoryzacyjny, jednakże nasze produkty opracowywane są również dla przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych (wtrysk, wytłaczania i rozdmuch), przemysłu elektrotechnicznego, przemysłu medycznego, opakowaniowego, zabawkarskiego, transportowego. Znajdują uznanie również u wytwórców półproduktów (rury, profile, płyty), producentów folii (folie rolnicze, dekoracyjne), w przemyśle optycznym, włókienniczym i u producentów gotowych mieszanek (kompaundów).