Rozpoczęto montaż urządzeń w Wytwórni Poliamidów II w Tarnowie

Rozpoczęto montaż urządzeń w Wytwórni Poliamidów II w Tarnowie
Firma Eiffage Polska Budownictwo (EPB), generalny wykonawca Wytwórni Poliamidów II w tarnowskich zakładach Grupy Azoty, rozpoczęła montaż urządzeń technologicznych. Ze względu na sąsiadujące instalacje z substancjami niebezpiecznymi prowadzone obecnie prace wymagają szczególnej precyzji wykonania i utrzymania niezwykle wysokich standardów bezpieczeństwa. Wartość realizacji projektu wynosi ponad 35 mln złotych netto. EPB zakończy prace do końca 2016 roku.

W ramach umowy podpisanej z Grupą Azoty, firma Eiffage Polska Budownictwo jest odpowiedzialna za budowę budynku produkcyjnego i budynku wielofunkcyjnego wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz montaż aparatów krytycznych. EPB rozpoczęła właśnie istotny etap inwestycji: montaż urządzeń technologicznych - dwóch aparatów ekstrakcyjnych. Każdy z nich waży 25 ton i ma 20 metrów wysokości. Po uruchomieniu zakładu i po ich napełnieniu granulatem poliamidu, każdy z nich będzie ważył ponad 250 ton. Aparaty te są pierwszymi z licznych urządzeń, które będą montowane w tym budynku. W całości stanowić będą kompletną instalację dla dwóch linii produkcyjnych. Łączna wysokość obiektu wynosi 45 m.

Prowadzona inwestycja wymaga utrzymania szczególnego tempa prac, ponieważ otwarcie wytwórni jest zaplanowane na drugi kwartał 2017 r. Realizacja projektu wymaga wysokiego reżimu w zakresie bezpieczeństwa. Z uwagi na pobliskie sąsiedztwo z estakadami na których przebiegają instalacje amoniaku ciekłego i gazowego, których potencjalne uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla pracowników, inwestycji i okolicznych mieszkańców, EPB przykłada szczególną wagę do dokładności i precyzji prowadzonych prac.

Docelowa wydajność wytwórni osiągnie 80 tys. ton rocznie, co znacząco zwiększy obecne zdolności produkcyjne poliamidu 6 produkowanego w Grupie Azoty. Poliamid to obecnie najważniejsze tworzywo konstrukcyjne, które jest wykorzystywane w kilku branżach: motoryzacyjnej, odzieżowej i medycznej oraz w przemyśle lotniczym i elektronicznym.

Grupy Azoty


Eiffage Polska Budownictwo należy do Grupy Eiffage, jednej z największych grup budowlanych i operatorów koncesji w Europie. EPB jest generalnym wykonawcą usług budowlanych i zatrudnia obecnie 300 pracowników.


Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8