Rozwiązania firmy Multivac w zakresie higienicznej budowy maszyn pakujących

Firma Multivac opracowała, a następnie wykorzystała w nowo stworzonych przez siebie maszynach pakujących innowacyjne rozwiązania dotyczące higienicznej budowy tych urządzeń. Takie właśnie higieniczne zaprojektowanie to największy wyróżnik nowej rodziny maszyn pakujących Multivac.

Nie od dzisiaj wiadomo, że producentom maszyn sen z powiek spędza problem związany z myciem ich urządzeń pod ciśnieniem. Co więcej niemal żadna z firm nie dysponuje odpowiednimi metodami na to, by przeprowadzić takie mycie od wewnątrz. Tymczasem spółka Multivac opracowała i wprowadziła niedawno na europejski rynek nową generację maszyn pakujących z możliwością mycia pod wysokim ciśnieniem od zewnątrz i automatycznym myciem ich wnętrza w najbardziej ukrytych i trudno dostępnych punktach. Jak tłumacza przedstawiciele firmy jest to prawdziwy przełom, wyznaczający nowe standardy w branży maszyn pakujących.

Na czym więc polegają opracowane przez Multivac udoskonalenia?

Firma ta jako pierwszy producent maszyn na świecie opracowała i zastosowała w swoich urządzeniach system Clean in Place (CIP) jako ustandaryzowany proces mycia maszyny pakującej. Jest to w pełni zautomatyzowany system myjący od wewnątrz, a dyszą ręczną od zewnątrz. Maszyny wzbogacone o to osiągnięcie zostały wprowadzone na rynek kilka miesięcy temu. Wszystkie posiadają wspólne cechy konstrukcyjne, a to co je różni to przede wszystkim rozmiar, wydajność z jaką działają oraz zakres stosowania poszczególnych opcji.

Mimo, że maszyny Multivac już od dawna spełniały wszelkie wymagania dotyczące higienicznej konstrukcji, to jednak firma poszła krok dalej i opracowała nowy typ urządzeń o niejednokrotnie przewyższającej obowiązujące obecnie wymagania. Firma przygotowała sporą ilość ulepszeń i całkowicie nowych innowacyjnych rozwiązań. Zastosowano rozwiązania, które do tej pory nie były spotykane w sektorze maszyn pakujących próżniowo i w systemie MAP.

Przede wszystkim całkowicie przekonstruowano cały zewnętrzny i wewnętrzny wygląd z ukierunkowaniem na maksymalne utrzymanie higieny. Stworzono innowacyjną konstrukcję układów odwijania folii, wprowadzono też innowacyjny kształt i konstrukcję osłon ochronnych. Zmieniono dodatkowo konstrukcję ścian bocznych, umożliwiającą ich łatwe zdejmowanie lub odchylenie, tak aby umożliwić szybki dostęp do wnętrza maszyny. W nowych maszynach Multivac wszystkie powierzchnie płaskie zostały wykonane ukośnie, połączenia pomiędzy elementami zostały wyokrąglone lub zdystansowane tulejami. Wszystkie te kroki podjęto po to, aby uniemożliwić gromadzenie się brudu i umożliwić stworzenie warunków do skutecznego czyszczenia i mycia. Znaczącym zmianom uległo też wnętrze maszyn. Zrezygnowano z powszechnie stosowanych pasków zębatych na rzecz napędu bezpośredniego. W nowych maszynach profile ram są otwarte na zewnątrz i łatwo dostępne. Stworzono też zupełnie nowe bloki zaworów z jednym higienicznym podłączeniem i innowacyjne cylindry pneumatyczne.

Warto wiedzieć, że w dwóch największych modelach nowych maszyn Multivac można opcjonalnie zastosować system CIP. Taki wybór zapewnia specjalna instalacja dysz doprowadzających środki myjące i dezynfekcyjne do wszystkich, nawet niedostępnych miejsc wewnątrz maszyny.

Czytaj więcej: Maszyny 481 Innowacje 302