SABIC pracuje nad tworzywowymi hologramami

SABIC pracuje nad tworzywowymi hologramami
Naukowcy z GE Global Research we współpracy z SABIC Innovative Plastics stworzyli nowy rodzaj materiałów holograficznych, dzięki którym może w przyszłości powstać wyjątkowo dobrze zabezpieczony dowód tożsamości. Nowa technologia wykorzystuje materiały holograficzne oparte na tworzywach sztucznych do zapisywania informacji w sposób praktycznie uniemożliwiający ich skopiowanie.

Technologia wykorzystuje holografię przestrzenną do zapisywania informacji w formacie zapewniającym większe bezpieczeństwo. Naukowcy Global Research pracują nad technologią holograficzną od ponad sześciu lat. Hologramy są obecnie często używane w różnych zastosowaniach związanych z identyfikatorami i kartami w celu weryfikacji ich autentyczności. Są one jednak tylko wytłoczone na powierzchni karty i mogą zostać sfałszowane. W technologii opracowanej przez GE i SABIC Innovative Plastics hologramy zapisywane są w materiale, z którego została wykonana karta, dzięki czemu nie można jej zmodyfikować.

SABIC pracuje nad tworzywowymi hologramami

Lepiej zabezpieczone, wielofunkcyjne karty identyfikacyjne, szybsze kontrole na lotniskach, czy znacznie zmniejszone ryzyko kradzieży tożsamości – to tylko kilka z potencjalnych korzyści z zastosowania tej technologii. Ponieważ materiały te mogą zostać utrwalone za pomocą tworzyw, technologia może stanowić platformę nowej generacji do tworzenia rozmaitych identyfikatorów i kart, takich jak prawa jazdy i paszporty, dowody tożsamości, karty.

Zdaniem naukowców wykorzystanie całej objętości elementu z tworzywa sztucznego do zapisywania hologramów powoduje, że wyglądają one w wyjątkowy sposób. Takie karty stają się praktycznie niemożliwe do skopiowania. W odróżnieniu od dwuwymiarowych hologramów technologia opracowana przez GE i SABIC Innovative Plastics umożliwia zapisanie wielu hologramów w jednej tworzywowej karcie. Pozwala to osiągnąć wyższy stopień zabezpieczeń i personalizacji.

Przy użyciu holograficznych tworzyw sztucznych można zapisywać trójwymiarowe zdjęcia ludzkiej twarzy, odciski palców, a nawet tworzyć niestandardowe animacje. Można też kontrolować widoczność elementów, które dana osoba jest w stanie zobaczyć na karcie. Pozwoli to stworzyć różne poziomy zabezpieczeń niezbędne w rozmaitych zastosowaniach.

Wdrożenie komercyjne tego typu materiałów nastąpić ma do roku 2012.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 731