SABIC zwalnia w Europie

SABIC zwalnia w Europie
W swoim komunikacie saudyjski koncern poinformował, że planowane zwolnienia związane są z niekorzystną perspektywą rozwoju firmy i odczuwalnym spowolnieniem gospodarczym w Europie, gdzie spadek wydatków konsumenckich dał się odczuć w postaci spadku marż. Dodatkowo trudną sytuację w regionie pogłębia rosnąca konkurencja ze strony USA, zawdzięczających rozwój m.in. wydobyciu gazu łupkowego, oraz krajów azjatyckich o wysokiej stopie wzrostu PKB.

SABIC zamierza zwolnić 1050 osób w różnych zakładach europejskich, między innymi w Wielkiej Brytanii (Teesside), Holandii (Raamsdonkveer, Geleen i Sittard) i Hiszpanii (Cartagena). Całkowicie wstrzymana zostanie produkcja polipropylenu w Gelsenkirchen (Niemcy) oraz PPO w Bergen op Zoom, która zostanie przeniesiona do Selkirk (USA).

Zwolnienia obejmą pracowników produkcji oraz administracji, natomiast nie dotyczą stanowisk związanych z innowacjami i technologią, postrzeganych jako rozwojowe. Jednocześnie koncern poinformował o planowanych dalszych inwestycjach w technologie używane w europejskich fabrykach.

Spółka rozpoczęła konsultacje na temat zwolnień ze związkami zawodowymi. Program restrukturyzacji europejskich zakładów ma się zakończyć w 2014 roku.