Serwis Plastech.pl analizuje polski rynek opakowań drewnianych


Oferta firmy obejmuje wszystkie standardowe typy opakowań i palet wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, budowlanym i innych. Jej produkty trafiają na rynek kilkudziesięciu europejskich państw.

Podobnymi wielkościami produkcyjnymi może się pochwalić firma Pal-Pol. Jej produkty trafiają bezpośrednio lub pośrednio na rynki Szwecji, Włoch, Austrii, Danii, USA, Niemiec i Anglii. Tak jak większość liczących się przedsiębiorstw na tym rynku, spółka zapewnia własny transport dla wyprodukowanych opakowań. Specjalizuje się w produkcji palet drewnianych. Miesięcznie w jej zakładach przeciera się ok. 3,5 ton surowca.

Przedsiębiorstwo znalazło się na liście polskich liderów w branży opakowań z drewna pod względem nowoczesności stosowanych technologii. Zestawienie przygotowało Polsko-Niemieckie Towarzystwo Wspierania Gospodarki. Pal - Pol od kilku lat działa nie tylko w Polsce. Swój oddział prowadzi również w Niemczech.

Produkcją na poziomie 150 tys. sztuk opakowań drewnianych w skali miesiąca może się pochwalić przedsiębiorstwo Tor-Pal z Kwidzyna. Roczny przerób drewna na linii produkcyjnej wynosi w tej firmie ok. 130 tys. metrów sześciennych. Jest to drewno średnio i wielkowymiarowe. Roczna produkcja palet drewnianych EUR EPAL wynosi 600 tys. sztuk.Do produkcji używana jest sosna i świerk.


Ciekawym trendem obserwowanym od pewnego czasu w branży opakowań drewnianych jest zastępowanie produkcji seryjnej, produkcją wynikająca z indywidualnych zamówień klientów.

Dla przykładu, od 16 lat swojego istnienia, w taki sposób postępuje m.in. Wytwórnia Opakowań Drewnianych z Miastka.

Obecnie zakład wytwarza ok. 5 tys. sztuk opakowań miesięcznie z drewna suszonego. Jego pierwszym klientem była płocka rafineria. W tej chwili głównymi odbiorcami są prywatnych przedsiębiorstwa w całej Polsce.

Ważną częścią działalności producentów opakowań drewnianych i palet jest również recykling. Warto pamiętać, że od 2008 r. przywrócony zostanie obowiązek recyklingu palet drewnianych.

Z całej masy wprowadzanych na rynek palet drewnianych trzeba będzie wyliczyć 43 proc. poziom odzysku i dodać wyliczenie do masy pozostałego obowiązku odzysku opakowań. Informuje o tym załącznik 4a dodany do ustawy z lipca 2005 r. dotyczącej zmian w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.