Sidel i Domaine Chandon Australia współpracują w zakresie urządzeń końca linii

Sidel i Domaine Chandon Australia…

Należąca do grupy LVMH firma Domaine Chandon Australia (DCA), to australijski specjalista i producent wina musującego, który może pochwalić się prawdziwymi francuskimi korzeniami. Niedawno firma podjęła decyzję o nawiązaniu współpracy z firmą Sidel, w celu realizacji projektu mającego na celu poprawę wydajności rozlewania win.

Dzięki rozległemu doświadczeniu firmy Sidel w zakresie kompleksowych rozwiązań końca linii, firma DCA mogła zwiększyć stopień wykorzystania swoich zasobów produkcyjnych i osiągnąć bardziej spójną jakość układania opakowań na paletach, co przełożyło się na znaczące usprawnienie operacji logistycznych na dalszych etapach łańcucha dostaw. W pełni zautomatyzowana pakowaczka Cermex WB46 Wrap-Around wraz z modułem rozmieszczającym przegródki, połączona z paletyzatorem PalAccess umożliwiła firmie Domaine Chandon Australia zaspokojenie rosnącego lokalnego zapotrzebowania na wina z segmentu premium.

Historia firmy Chandon rozpoczęła się już kilkadziesiąt lat temu, w czasach, gdy spółka Moët & Chandon rozpoczęła produkcję win musujących należących do segmentu premium poza Francją. Założyciel firmy Chandon - Robert-Jean de Vogüé - wyjechał za granicę po raz pierwszy pod koniec lat 50. XX wieku, aby nawiązać współpracę z winiarzami z innych krajów, w ramach której wykorzystywał swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte w Szampanii, w celu tworzenia nowych gatunków światowych win musujących.

W połowie lat 80. zespół ekspertów z firmy Chandon dokonał prawdziwego odkrycia w postaci Green Point - dawnej farmy mlecznej w dolinie Yarra Valley w australijskim stanie Victoria, charakteryzującej się chłodnym klimatem i niezwykle żyzną glebą, co sprawiało, że było to idealne miejsce, w którym firma Domaine Chandon Australia mogła podjąć produkcję win musujących méthode traditionnelle.

Na szczycie fali popularności wina musującego w Australii

Segment win musujących stanowi obecnie 6,9% całości australijskiego rynku win i cydrów. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych pięciu lat będziemy świadkami dalszego rozwoju tego segmentu. Ta pozytywna trajektoria wynika z faktu, że konsumenci coraz częściej sięgają po napoje alkoholowe z segmentu premium oraz bardziej wyrafinowane produkty, w tym po francuskie szampany. Począwszy od 2014 roku na rynku widoczny jest trend, w świetle którego coraz większa liczba miłośników win zastępuje wina o niskiej wartości bardziej wartościowymi odpowiednikami, co bezpośrednio przekłada się zarówno na wzrost o 5%, jak i oczekiwane przychody sięgające 6,9 miliarda dolarów w latach 2018-2019.

Oczekuje się, że w segmencie pojawią się nowe firmy, a zapewnienie konkurencyjności przez dotychczasowych kluczowych graczy będzie wymagało coraz bardziej zakrojonego wdrażania rozwiązań automatyzacji w ramach swoich procesów produkcyjnych. Rozwiązania, które udało się skutecznie wdrożyć w firmie Domaine Chandon we współpracy z firmą Sidel stanowią doskonały przykład takiej inicjatywy, dzięki której producent dysponuje znacznie bezpieczniejszym, bardziej zautomatyzowanym i wydajniejszym rozwiązaniem.

Rozległe doświadczenie firmy Sidel w zakresie integracji linii do produkcji win i napojów spirytusowych

Firmy Sidel i DCA rozpoczęły współpracę związaną z nowym projektem kilka lat temu, od opracowania szeregu układów koncepcyjnych, opartych na dostępnej przestrzeni w sali produkcyjnej, specyfikacji projektu opakowania i wymaganiach technicznych dotyczących sprzętu, postawionych przez Domaine Chandon. Pakowanie w opakowania zawijane nie jest szczególnie popularne w tej branży, jednak australijski producent win musujących szybko odkrył wiele korzyści płynących z zastosowania właśnie tego rodzaju opakowań, w porównaniu ze znacznie częściej spotykanymi regularnymi opakowaniami składanymi typu RSC.

- Firma DCA jest prawdziwym pionierem i pomimo wyzwań, jakich dostarczyła próba połączenia projektu opakowania z integracją modułu rozmieszczającego przegródki w ramach jednego urządzenia, jesteśmy naprawdę zadowoleni z tego, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie - twierdzi Julien Claudin, kierownik krajowy ds. Australii w firmie Sidel. Celem wdrożenia nowego rozwiązania przez firmę DCA było nawiązanie współpracy z jednym dostawcą oraz uzyskanie kompleksowego rozwiązania, zapewniającego wysoki poziom automatyzacji na każdym etapie procesu.

dca-sidel