Smok z targów Eurotool zagra dla WOŚP

Smok z targów Eurotool zagra dla WOŚP
Gigantyczna replika smoka wawelskiego przygotowana przez Targi w Krakowie i wystawców targów Eurotool będzie jedną z atrakcji krakowskiej edycji 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 11 stycznia.

Figura, która na jeden dzień trafi na krakowski Rynek, wystąpi w dwóch rolach - wolontariusza, gdyż będzie zbierał pieniądze ramię w ramię z Adamem Mickiewiczem, oraz eksponatu licytowanego. 29 grudnia smok trafił na internetową aukcję, gdzie odbywa się jedna z najbardziej spektakularnych licytacji w historii WOŚP.

- Wygląda na to, że Smok postanowił wyjść z jamy i zaangażować się w WOŚP – mówi Piotr Błoński z krakowskiego sztabu WOŚP. - Mamy nadzieję, że będzie solidnym wolontariuszem, a po licytacji trafi do zwycięzcy.

Replika smoka została wykonana za wiedzą i zgodą prof. Bronisława Chromego – autora oryginalnej rzeźby.

– Jest idea to trzeba ją wykorzystać - powiedział prof. Chromy. - Ten smok królewsko-wawelski powinien żyć i dzięki tej akcji ponownie będzie na ustach wszystkich.

Smok jest wysoki na 2,3 m i szeroki na 1,7 m. Wykonali ją wystawcy targów Eurotool. Firma Scantech wykonała trójwymiarowy skan oryginalnej rzeźby i przygotowała projekt, na podstawie którego specjaliści z AEP Ajan Engineering Polska wykonali wierną replikę przy wsparciu firmy Remal z Konina, która pomogła w  zalezieniu trudno dostępnego aluminium oraz udostępniła przecinarkę plazmową do wycięcia kształtu bestii.

Smok wawelski


– Z uwagi na duża wagę trójwymiarowej bryły smoka musieliśmy zmienić koncepcję - powiedział Łukasz Zawada z AEP Ajan Engineering Polska. - Wspólnie postanowiliśmy wykonać go jako płaskorzeźbę i dlatego podziwiać go będziemy z profilu. Replika została wykonana z wysokiej jakości aluminium o grubości 30 mm, dzięki czemu jest odporny na warunki atmosferyczne i może stać na zewnątrz.

Akcję "Wejście Smoka" współfinansowały Targi w Krakowie, które kolejny raz wspierają WOŚP.

– W 2010 r. przekazaliśmy na aukcję książkę napisaną przez noblistkę Herthę Müller i uczestników Targów Książki w Krakowie, a w ubiegłym roku największą skarbonkę w historii WOŚP, która powstała podczas targów Kompozyt-Expo i w trakcie finału przy pomniku Adama Mickiewicza wrzucano do niej pieniądze – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie. - Mamy nadzieję, że smok znajdzie hojnego nabywcę.

Smok wawelski


Czytaj więcej: Targi 805