Solvay mocniejszy w polisiarczku fenylenu

Solvay mocniejszy w polisiarczku fenylenu
Belgijski koncern Solvay kupił od amerykańskiej firmy Chevron Phillips Chemical Company dział zajmujący się produkcją polisiarczku fenylenu pod marką Ryton PPS. Koszt transakcji wzmacniającej Solvay na rynku tworzyw o wysokich właściwościach wyniósł 220 mln dol. Jej finalizacja jest wyznaczona na ostatni kwartał br.

Ryton PPS to tworzywo szeroko stosowane w branży samochodowej jako zamiennik wielu elementów metalowych. Dzięki temu konstruktorzy mogą projektować lżejsze i bardziej efektywne energetycznie auta. Ponadto PPS stosuje się w przemyśle elektronicznym, gdzie wzmacnia odporność komponentów na ogień, oraz w produkcji filtrów ograniczających poziom zanieczyszczeń w elektrowniach węglowych.

- Tworzywo Ryton dobrze pasuje do naszej dotychczasowej oferty polimerów specjalistycznych, a przejęcie produkcji tego materiału wzmacnia nasze możliwości zaopatrywania klientów w specjalne rozwiązania na dynamicznie rozwijających się rynkach - powiedział Augusto Di Donfrancesco, prezydent Solvay Specialty Polymers.

W ramach transakcji Solvay przejmuje od amerykańskiego koncernu dwie jednostki produkcyjne Ryton PPS zlokalizowane w Borger (Teksas), instalację pilotażową oraz laboratorium badawcze w Bartlesville (Oklahoma) oraz fabrykę kompoundów w La Porte (Teksas).

Jak podkreśla belgijski nabywca, Chevron Phillips Chemical opracował innowacyjną metodę produkcję PPS, której potencjał nie został jeszcze wyzyskany. Dlatego też Solvay zamierza inwestować w rozwój technologii w celu podniesienia mocy produkcyjnych w ciągu najbliższych trzech lat.