Sposoby na skrócenie czasu przezbrojenia maszyny wtryskowej

Sposoby na skrócenie czasu przezbrojenia

Rozwiązaniem, które pomoże w znaczący sposób skrócić czas przezbrojenia oraz zastosować zasadę jednego ruchu są multizłącza, które mogą być stosowane zarówno do obwodów termoregulacji jak i hydrauliki wysokociśnieniowej.

Podłączenie obwodów termoregulacji czy chłodzenia jest czynnością, która w wielu przypadkach zabiera najwięcej czasu podczas procesu przezbrajania. Samo zastosowanie monozłączy/szybkozłączy w pewnym stopniu ten czas skraca, jednak najbardziej wydajnym rozwiązaniem jest zastosowanie multizłączy.

Zalety zastosowania multizłączy:

  • łączenie jednym ruchem od kilku do nawet kilkudziesięciu obiegów;
  • wykluczenie możliwości błędnego połączenia;
  • bezpieczeństwo użytkowania;
  • optymalizacja czasu serwisowania formy;
  • zwiększenie wydajności maszyny wtryskowej;
  • możliwość zastosowania również w obiegach hydrauliki wysokociśnieniowej (rdzenie, wtrysk sekwencyjny);
  • wydłużenie żywotności elementów złącznych.

Kiedy warto stosować multizłącza?

W przypadku, gdy przezbrajanie maszyny wtryskowej występuje raz w tygodniu zaleca się wdrożenie stosowania multizłączy, gdyż rozłączanie i podłączanie szybkozłączy/monozłączy staje się wówczas zbyt czasochłonne. Dzięki zastosowaniu multizłączy oszczędzany jest czas, który w przypadku stosowania monozłączy operatorzy poświęcają na identyfikację właściwych przewodów. Pojawia się również aspekt bezpieczeństwa, jakie daje nam multizłącze, gdyż niemożliwe staje się pomylenie obiegów podczas łączenia, co jest istotne zwłaszcza dla zachowania założonych parametrów procesu produkcji.

Przykładowe zastosowania multizłączy


Grzegorz Wałach, z-ca dyrektora Rectus Polska


Szybkozłącza, multizłącza, przewody oraz
 

Szybkozłącza, multizłącza, przewody oraz akcesoria dla branży PTS do układów termoregulacji form wtryskowych, rozdmuchowych oraz do układów hydrauliki siłowej

Polska, 43 426 Dębowiec, Gumna, ul Firmowa 14