Suchy lód w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Suchy lód w przetwórstwie… Innowacyjna metoda Cryoclean to jedno z najnowszych osiągnięć technologicznych koncernu Linde Gaz. Została zademonstrowana m.in. podczas ostatnich Międzynarodowych Targów Tworzyw Sztucznych i Kauczuku K 2007 i była tam, oprócz rozwiązań dotyczących technologii wtrysku i spieniania, najciekawszym punktem wystawy Linde Gas. Cryoclean jest to metoda czyszczenia suchym lodem.

Zastosowanie technologii Cryoclean obejmuje bardzo szerokie spektrum możliwości. Może być ona wykorzystywana m.in. w czyszczeniu form w przetwórstwie tworzyw sztucznych i kauczuku. Suchy lód znajduje też wzięcie w przemyśle opakowaniowym.

Cryoclean dlatego budzi zainteresowanie, gdyż wiele typowych metod czyszczenia wymaga niekiedy kłopotliwego używania agresywnych, palnych i toksycznych rozpuszczalników. Tymczasem omawiana technologia czyszczenia granulatem suchego lodu pozwala wyeliminować większość z tych niedogodności.

Na czym polega metoda Cryoclean?

Na powierzchnie przeznaczone do czyszczenia nadmuchiwane są z dużą prędkością granulki suchego lodu, czyli dwutlenku węgla w formie stałej o temperaturze - 79 st. C. Suchy lód natychmiast podlega procesowi sublimacji, więc zanieczyszczenia są usuwane bez pozostawiania brudnej wody lub piasku. To częsty problem, z którym zmagają się rozmaici przetwórcy tworzyw sztucznych, mających do czynienia z koniecznością czyszczenia wykorzystywanych przez siebie form.

Metoda dlatego jest skuteczna, gdyż środek czyszczący, na który składają się granulki dwutlenku węgla jest miękki i nie wywołuje mechanicznych zadrapań i uszkodzeń nawet na delikatnych elementach maszyn.

Granulat przygotowywany do użycia transportowany jest w izolowanym pojemniku, z którego następnie zostaje załadowany do zasobnika odpowiedniego przenośnego urządzenia. Tam natomiast w wyniku działania sprężonego powietrza powstaje strumień granulatu i powietrza, który w dalszym etapie dopływa przewodem elastycznym do lancy czyszczącej. Efekt czyszczenia powstaje w wyniku połączenia kilku własciwości: utraty elastyczności i przyczepności osadów, wykorzystania energii kinetycznej granulatu oraz natychmiastowego odgazowania granulatu.

Tego rodzaju czyszczenie strumieniowe granulatem suchego lodu jest możliwe bez wyłączania urządzeń, nie powoduje abrazyjnego zużycia czyszczonych powierzchni, nie pozostawia też odpadów. Warto wiedzieć, że wykorzystywany tu granulat suchego lodu powstaje w specjalnej wytwornicy granulatu. Dzieje się to za sprawą rozprężenie ciekłego dwutlenku węgla do postaci śniegu i przetłoczenie go przez matrycę. Po podgrzaniu granulat przechodzi, jak wspomniano, bezpośrednio w stan gazowy.

Aby jeszcze lepiej zobrazować czym jest suchy lód i metoda Cryoclean warto sobie wyobrazić, że cały proces jest niezwykle podobny do piaskowania. Jedyna różnica polega na tym, że zamiast piasku sięga się po delikatniejszy granulat o średnicy 3 mm, wyglądem przypominający ryż.

Osobnym rodzajem wykorzystania suchego lodu jest przetwórstwo i transport żywności. Kiedy szybko należy dokonać obniżenia lub utrzymania pożądanej temperatury, wówczas granulat suchego lodu może być dodawany bezpośrednio do żywności. Suchy lód w formie granulatu może być dosypywany bezpośrednio do dowolnego typu opakowania, a opakowane produkty żywnościowe także mogą być przesypywane suchym lodem.

Czytaj więcej: