Sukces recyklingu PET w Szwajcarii

Sukces recyklingu PET w Szwajcarii

Dzięki rozbudowie sieci punktów zbiórki w przestrzeni publicznej i uruchomieniu najnowocześniejszego zakładu recyklingu PET w Europie, rok 2019 przyniósł istotne wzmocnienie poziomu recyklingu PET w Szwajcarii. Znacząco wzrosła też jakość i udział R-PET w butelkach na napoje. Podstawą tego sukcesu jest dobrowolny system zbiórki. Szwajcarzy chcą w ciągu najbliższych kilku lat kontynuować ten pozytywny rozwój.

Coraz więcej miast i gmin instaluje własne punkty zbiórki w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Pomocą w ich zakładaniu służy miastom szwajcarskie stowarzyszenie recyklingu PET Recycling Switzerland, dzieląc się specjalistyczną wiedzą i materiałami informacyjnymi. 

W ubiegłym roku w utworzono w Szwajcarii 3000 nowych punktów zbiórki, zwiększając ich liczbę do ponad 53 000 w całym kraju. Zaledwie ok. 20% z nich umieszczonych jest w szwajcarskich punktach handlowych, które są prawnie zobowiązane do odbioru butelek, cała reszta znajduje się w miejscach publicznych.

Średnio 82% butelek PET jest poddawanych recyklingowi w Szwajcarii i ten poziom zasadniczo nie zmienia się od dziesięciu lat.

 - To niewiarygodny rozwój w zakresie recyklingu PET - cieszy się Jean-Claude Würmli, dyrektor zarządzający PET-Recycling Switzerland. Z informacji zwrotnych wynika, że nasza oferta recyklingowa jest bardzo ceniona. - Punkty zbiórki opakowań mają też dodatkowy efekt. Ich zwiększona liczba uwrażliwia społeczeństwo na znaczenie recyklingu - dodaje Würmli.

PET Recycling Switzerland została założona jako organizacja non-profit w 1990 roku. Obecnie 98% szwajcarskich producentów napojów, importerów, rozlewni i detalistów uczestniczy w systemie zbiórki PET w Szwajcarii.

Bilten nowym centrum recyklingu PET

Ważnym wydarzeniem dla szwajcarskiego recyklingu PET było uruchomienie 3 kwietnia 2019 r., należącego do PolyRecycling AG, najnowocześniejszego zakładu recyklingu PET w Europie. Nowy zakład, znajdujący się w miejscowości Bilten położonej w kantonie Glarus, produkuje recyklat PET o jakości porównywalnej z oryginałem.

- Rekordowo wysoki popyt na rPET dowodzi, że ta strategia recyklingu w Szwajcarii działa. rPET zastępuje materiał pierwotny w cyklu materiałowym. To jest prawdziwy recykling na najwyższym poziomie - podkreśla Würmli. W ciągu ubiegłego roku średnia zawartość recyklatu w szwajcarskich butelkach PET wzrosła z około 30 procent do prawie 40 procent.

Helwetów cieszy również fakt, że w 2019 r. weszły na rynek pierwsze butelki wykonane w 100% z recyklatu PET. Tym samym Szwajcarii udało się umocnić swoją pozycję światowego lidera w zakresie stosowania R-PET. Dla porównania, znajdujące się na drugim miejscu Niemcy mają obecnie wskaźnik ponownego wykorzystania na poziomie nieco poniżej 30 procent.

Mimo, iż wskaźnik recyklingu PET w Szwajcarii jest naprawdę imponujący, to pozostaje on nadal w tyle za szkłem, którego poziom recyklingu wynosi tam obecnie 94%. W 2018 r. W Szwajcarii poddano recyklingowi 289 231 ton szkła, co czyni go jednym z wiodących krajów również w tej dziedzinie.

Jacek Leszczyński

Zdjęcie: PRS