Sumitomo Demag zwiększa wydajność energetyczną wtryskarek

Jest tak, gdyż istnieją funkcje, dla których przemienniki reagowałyby zbyt wolno, a tym samym czas cyklu, bezpieczeństwo procesu, czy też jakość produktu nie byłyby zadowalające. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby obsługujący korzystali z maszyny bez użycia trybu oszczędzania energii.

Warto też dodać, iż smartDrive dopasowuje automatycznie prędkość obrotową silnika do poziomu wymaganego przez proces i przystosowuje wydajność do każdej sekwencji cyklu na poziomie wymaganym w danej chwili przez cykl. Dzięki takiemu dynamicznemu dostrojeniu i dopasowaniu do wszystkich faz cyklu wtrysku, udało się osiągnąć optymalne współczynniki sprawności przy minimalnych stratach. Obowiązuje to zwłaszcza w przypadku pracy z częściowym obciążeniem maszyny oraz pracy w trybie gotowości, ale także dla procesów z przezbrajaniem formy i oprzyrządowania.

W przypadku dłuższej fazy spoczynku w cyklu, obniżeniu ulega dodatkowo całkowite zużycie, gdyż właśnie na tym etapie występują procentowo najwyższe oszczędności. Do zalet smartDrive można zaliczyć także mniejsze mechaniczne zużycie silnika napędowego pompy i samych pomp, dzięki temu, iż silnik pracuje w wielu fazach z niższą prędkością obrotową. Dodatkowo, za sprawą z reguły mniejszego ciśnienia pompy, system hydrauliczny nie eksploatuje w nadmiernym stopniu układu chłodzenia oleju.

Potencjał w zakresie oszczędzania, który zapewnia smartDrive jest znaczny. I tak np. podczas produkcji elementów motoryzacyjnych, dla czasu cyklu liczącego 61 sekund, odnosząc się do całkowitego zużycia w obrębie silnika, można zaoszczędzić 18 proc. energii. Dla produkcji produktów konsumenckich, w przypadku 30-sekundowego cyklu, oszczędność energii może wynieść nawet 26 proc.

Różnice wynikają z tego, iż potencjał oszczędzania jest uzależniony od cyklu. Dlatego też, w przypadku wysokich ciśnień nie można zredukować liczby obrotów w danej fazie. W efekcie potencjał oszczędności, który waha się w granicach 15 – 40 proc. jest w tym przypadku mniejszy. Zazwyczaj cykle trwające powyżej 15 sekund oferują wystarczający potencjał oszczędzania dla systemu smartDrive.

Dzięki wprowadzanej przez Sumitomo Demag usłudze EnergyCheck, zanim ktokolwiek zdecyduje się na smartDrive, może dokonać pomiaru zużycia energii podczas procesu wtryskiwania i faz cyklu. Użytkownik otrzymuje wtedy informacje odnośnie rzeczywistego zużycia energii dla pojedynczych części procesu produkcji. Dzięki temu dowiaduje się, ile energii zaoszczędzi w przypadku instalacji napędu pompy o zmiennej prędkości obrotowej.


Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 20.000 kN, które mają zastosowanie w wielu
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 20.000 kN, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu na całym świecie: w przetwórstwie tworzyw wtryskarki elektryczne, wtryskarki hydrauliczne, roboty, serwis

Polska, 42-200 Częstochowa, Jagiellońska 81/83