Sumitomo (SHI) Demag wprowadza na rynek pierwszą serię robotów własnej marki

Sumitomo (SHI) Demag wprowadza…

Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery GmbH, Schwaig, na swoim stoisku Fakuma 2021 zaprezentuje swoje pierwsze rozwiązanie z serii robotów własnej marki. W oparciu o dwa kompaktowe rozwiązania typu „Handle&Place”, nowa seria robotów SAM-C (Sumitomo Demag. Automation. Machine – Cartesian) będzie początkowo obejmowała cztery rozmiary nośności – 3, 5, 10 i 20 kg – przy czym platforma SAM będzie się stopniowo rozszerzała w kolejnych dwóch latach, dodając kolejne elementy kinematyki robota i elementy funkcjonalne.

- Dzięki SAM-C udało nam się zaprojektować najmniejsze zautomatyzowane gniazdo produkcyjne do formowania wtryskowego, składające się z robota i technologii obsługi materiałów -  wyjaśnia Jürgen Schulze, Director Automation. Podkreślając dalsze zalety tej kompaktowej, w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej, Schulze wyjaśnia: -  Zapewniamy wysoką dostępność systemu przy minimalnych pracach naprawczych i konserwacyjnych, poprzez zastosowanie własnej technologii silników serwo oraz technologii napędu i prowadnicy o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych. Dzięki odpowiedniej technologii próżniowej systemy zapewniają również znaczne oszczędności energii.

Rozwijanie strategii automatyzacji

Sumitomo (SHI) Demag rozwija i umacnia swoją ofertę robotów. Współpraca z Sepro jest rozszerzana na arenie międzynarodowej, a oferta robotów zostaje znacznie wzmocniona przez dodanie własnych robotów firmowych. Centralne komponenty, takie jak napędy, pochodzą z filii Sumitomo Drive Technologies - Grupy Lafert we Włoszech.

Nowe roboty SAM zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o wtryskarkach o sile zamykania od 50 do 500 ton oraz do standardowych zastosowań z czasem cyklu wynoszącym 10 sekund i więcej.

Klienci korzystają z technologii procesu i systemu pochodzącej od jednego dostawcy, zarówno integracja oprzyrządowania i oprogramowania robota z gniazdem produkcyjnym jak i optymalizacja procesu produkcji z mechaniką robota została w pełni dostosowana do maszyn Sumitomo (SHI) Demag.

- Dzięki naszym robotom SAM klienci korzystają z atrakcyjnego stosunku ceny do wydajności, obejmującego pełne formowanie wtryskowe i automatyzację, zgodnymi z oznaczeniem CE - mówi Schulze.

image-1-sam-c-front-1
SAM-C: pierwsza własna seria robotów Sumitomo (SHI) Demag

Przy pomocy systemowi komunikacji IO-Link, inteligentne czujniki i siłowniki można podłączyć do systemu automatyzacji. To oznacza, że seria robotów SAM w pełni wpisuje się w wymagania Przemysłu 4.0 i Fabryk Przyszłości. Ponadto, nowe roboty są wyposażone już w oprogramowanie firmowe myConnect. Ta centralna platforma zapewnia klientom bezpośredni dostęp do szerokiego zakresu w pełni sieciowych usług wsparcia, pomagając lepiej zarządzać efektywnością, obniżać koszty, optymalizować całkowity koszt posiadania (TCP), rozwiązywać błędy i minimalizować przestoje.

Zoptymalizowany strategicznie pod kątem naszych maszyn

Sumitomo (SHI) Demag od połowy lat 90-tych wykorzystuje technologie robotów do zautomatyzowania swoich wtryskarek. Do tej pory firma polegała na rozwiązaniach partnerów zewnętrznych. W tym od roku 2009 polegała na standardowych robotach SDR firmy Sepro. Po dziś dzień te roboty są stosowane w różnych rozmiarach w szerokim zakresie profilów produkcji. - Partnerstwo z firmą Sepro będzie kontynuowane w dalszym ciągu i będzie stanowiło zasadniczy element nowej platformy Sumitomo Robotics, która łączy wszystkie nasze działania w zakresie automatyzacji. Niemniej dodając do naszej oferty naszą markową serię robotów SAM, osiągamy nasz strategiczny cel – zoptymalizowaną technologię systemów zaprojektowaną specjalnie dla wtryskarek Sumitomo (SHI) Demag. - podkreśla Schulze.

W odpowiedzi na rosnące wymagania rynku, w tym sektora medycznego, opieki zdrowotnej, lotniczego, motoryzacyjnego, elektronicznego i opakowań, Sumitomo (SHI) Demag skoncentrowało swoje siły na stworzeniu jednostek z większą możliwością dopasowania funkcjonalnych elementów automatyki. Oprócz robotów, firma zwróciła szczególną uwagę na podajniki taśmowe i klatki bezpieczeństwa, a także na zastosowanie unikalnych rozwiązań produkcyjnych charakterystycznych dla procesu formowania wtryskowego, w tym systemów obsługi, przechowywania i buforowania.

image-2-sam-c-back
Na targach Fakuma 2021 po raz pierwszy zostanie zaprezentowany nowy robot SAM-C oparty na dwóch kompaktowych aplikacjach typu „Handle&Place”

Roboty dla IntElect o szerokim zakresie ruchów

Wartość i jakość jest zawsze najważniejsza w przypadku robotyki. Każde rozwiązanie automatyzacji musi sprostać specyficznym wyzwaniom, być skalibrowane i zapewnić dobry zwrot inwestycji (ROI). Często w wyniku zwiększonej wydajności, lepszej jakości, powtarzalnej precyzji i mniejszej ilości odpadów.

- Znormalizowane rozwiązania produkcyjne, które można stosować elastycznie, mniej interwencji personelu, niskie koszty utrzymania i kompletne gniazda produkcyjne, które mieszczą się w najmniejszej istniejącej powierzchni produkcyjnej, to jedne z kluczowych kwestii wymaganych przez klientów zajmujących się przetwarzaniem tworzyw sztucznych. Nasza nowa seria robotów całkowicie spełnia te założenia - wyjaśnia Schulze.

Na targach Fakuma 2021 zaprezentowane będą dwa rozwiązania typu „Handle&Place”. Robot SAM-C10 będzie zintegrowany z aplikacją LSR na wtryskarce IntElect 130 ton. Na drugim eksponacie Sumitomo (SHI) Demag zademonstruje automatyzację In Mold Decoration (IMD) w gnieździe produkcyjnym którego centrum będzie IntElect 220 ton. Konstrukcja osi wertykalnej jest kluczową cechą wyróżniającą. - W przypadku aplikacji IMD optymalizację wysokości uzyskuje się za pomocą kompaktowej osi teleskopowej - zapowiada Automation Director.


Czytaj więcej:
Targi 1274