Świadectwa PCE dla uczestników 9. Konferencji "Bezpieczne Opakowanie"

Świadectwa PCE dla uczestników…

W minionym tygodniu we Wrocławiu odbyła się dziewiąta edycja konferencji "Bezpieczne Opakowanie", która była okazją do dyskusji przedstawicieli branży opakowań z tworzyw sztucznych. Podczas wydarzenia firma ML Polyolefins wyróżniła przedsiębiorstwa, których odpady opakowaniowe są w całości odzyskiwane i przetwarzane do ostatecznej postaci ekoproduktów. Patronami medialnymi wyróżnień są portal Plastech.pl oraz czasopismo Opakowanie. Uhonorowane zostały takie firmy jak Drukpol, Grafix, Mondi, czy Yanko.

ML Polyolefins to producent granulatów PP, którego historia sięga 2000 roku, kiedy podstawą działalności firmy był skup i handel surowcami wtórnymi. W krótkim czasie firma stała się liderem na lokalnym rynku odpadów foliowych. Wraz z rozwojem firma ML sukcesywnie powiększała obszar działania, m. in. poprzez zakup w 2006 roku pierwszej w historii firmy linii do regranulacji surowców. Równolegle z rozpoczęciem produkcji, właściciele firmy podjęli decyzję o skupieniu się na dwóch rodzajach surowców - polipropylenie (PP) i polietylenie (PE). Podstawowy rodzaj surowca do produkcji miały stanowić wyłącznie czyste odpady poprodukcyjne. Jednocześnie zaprzestano handlu surowcami, rozpoczynają budowę stocków magazynowych pod własną produkcję.

Obecnie firma ML Polyolefins jest liderem w produkcji polipropylenu z surowców wtórnych w Europie Środkowo - Wschodniej, wytwarzając rocznie ponad 25 000 ton granulatów. Zgodnie ze Strategią Rozwoju Firmy do 2020 r., w najbliższych latach firma zamierza umocnić swoją wiodącą pozycję w regionie oraz dołączyć do grona największych wytwórców czarnego polipropylenu w Europie. 

- Gospodarka o obiegu zamkniętym i zrównoważony rozwój to pojęcia, które w ostatnim czasie zdominowały przekaz medialny, jednak wiele publikacji w mediach ogranicza się do nośnych sformułowań, w których próżno szukać propozycji konkretnych działań - wyjaśnia ideę przyznawania Świadectw PCE (Packaging Circular Economy) redaktor naczelna czasopisma Opakowanie Anna Naruszko, organizator konferencji Bezpieczne Opakowanie.

ml-polyolefins-swiadectwo-pce

- Tymczasem zagrożenie ekologiczne narasta bardzo szybko i wymaga zdecydowanych rozwiązań. Producenci i przetwórcy opakowań chętnie i powszechnie obciążani są współodpowiedzialnością za obecny stan rzeczy, dlatego z wielką nadzieją przyjęliśmy inicjatywę firmy ML Polyolefins, polegającą na wyróżnianiu certyfikatami firm, które przetwarzają wszystkie odpady poprodukcyjne. Jestem przekonana, że już wkrótce tego typu wyróżnienia będą dla właścicieli marek ważną - obok certyfikatów ISO czy BRC - informacją na temat standardów pracy firmy i istotnym czynnikiem wyboru dostawcy - podkreśla Anna Naruszko.

Dziewiąta edycja wydarzenia zgromadziła 200 uczestników z wiodących firm opakowaniowych w Polsce. Od lat jesienne wydarzenie jest miejscem dyskusji branży i wyznacza kierunek działań dla tej gałęzi przemysłu. W tym roku organizatorzy postanowili zmierzyć się z narastającą falą krytyki uderzającą w przetwórców tworzyw sztucznych, pokazując pozytywne praktyki w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi. W tym celu nawiązali współpracę z największą firmą na rynku, zajmującą się odzyskiem opakowań poliolefinowych giętkich, firmą ML Polyolefins: - Funkcjonujemy na rynku od 20 lat, pomagając firmom, które generują czyste odpady poprodukcyjne takie jak polipropylen i polietylen – powiedział nam Krzysztof Nowosielski, dyrektor handlowy firmy ML. 

ml-polyolefins2
Na pierwszym planie (pierwszy od lewej) Tomasz Mikulski, prezes ML Polyolefins, obok Krzysztof Nowosielski, dyrektor handlowy ML Polyolefins

- Cieszy nas - podjęta wspólnie z partnerami medialnymi - inicjatywa wyróżnienia tych przedsiębiorstw, które w swojej działalności zwracają szczególną uwagę na to co dzieje się z ich odpadem oraz angażują się w działania "eco-friendly" - tłumaczy przedstawiciel ML Polyolefins.

W trakcie konferencji, niemal wszyscy prelegenci zwracali uwagę na kwestie związane z gospodarką o obiegu zamkniętym i coraz poważniejsze wyzwanie, jakim jest szczególna dbałość o środowisko naturalne.

- Jako największy portal branżowy chętnie włączyliśmy się w tę wyjątkową inicjatywę. Wiele mówi się o konieczności poszukiwania rozwiązań, które pozwolą ograniczyć wpływ branży na środowisko, a tak naprawdę chyba brakuje promocji dobrych praktyk - tłumaczy Jacek Leszczyński, redaktor naczelny Plastech.pl. - Wierzę, że nasze wspólne działania przyczynią się do wskazania producentom opakowań firm, które są w stanie kompleksowo i w myśl zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, zająć się kompleksowo odpadami z tworzyw sztucznych - wskazuje.

certyfikaty-ml-polyolefins
Regranulat PP, PE, Compounding, Odpady poprodukcyjne
 

Regranulat PP, PE, Compounding, Odpady poprodukcyjne, kratka trawnikowa

Polska, 82-310 Elbląg, Berylowa 7, Gronowo Górne

Reportaże

Forum