Świetny rok dla włoskich producentów maszyn do PTS

Świetny rok dla włoskich producentów… Włoski sektor maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy odnotował w 2017 roku silny wzrost. Według najnowszych danych opublikowanych przez włoskie stowarzyszenie branżowe Amaplast, reprezentujące 170 producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy, w 2017 roku produkcja wzrosła o 10% r/r osiągając wartość 4,67 mld euro.

Przychody z eksportu maszyn wyniosły 3,3 mld EUR, co oznacza wzrost o 12% w porównaniu z rokiem 2016.
O 10% wzrosła również sprzedaż na rynku wewnętrznym osiągając poziom 2,3 mld euro, podczas gdy import maszyn wzrósł o 14% do wartości 970 mln euro.

Komentując te liczby, Amaplast stwierdził, że dwucyfrowy wzrost wszystkich wskaźników makroekonomicznych należy potraktować jako nowy "rekord wszechczasów" dla sektora i jest on po części zasługą wdrażania strategii rozwoju Przemysłu 4.0 we Włoszech.

- Portfel zamówień włoskich producentów znacznie się rozszerzył: wiele firm jest w stanie planować produkcję co najmniej do końca roku, a jest sporo przedsiębiorstw, które mają trudności z dotrzymaniem kroku napływającym zamówieniom od klientów - powiedział prezes Alessandro Grassi, prezes Amaplast.

Znacząco wzrósł eksport do krajów UE, dzięki kluczowym rynkom - Niemcom i Francji, gdzie sprzedaż wzrosła ponad 20 punktów procentowych w stosunku do roku 2016. Największy wzrost sprzedaży, bo aż o 69% odnotowano w Rumunii. Nastąpiło również zdecydowane ożywienie w relacjach handlowych z Rosją a wartość włoskiego eksportu maszyn do tego kraju osiągnęła wartość prawie 100 mln euro.

W porównaniu z dobrą koniunkturą w Europie rynki azjatyckie wypadły zdecydowanie słabiej, na co miało wpływ spowolnienie gospodarcze na Bliskim Wschodzie (szczególnie w Iranie i Arabii saudyjskie). Nieznacznej redukcji uległ również eksport do największych odbiorców dalekowschodnich: -2,5% w Chinach i - 6% w Indiach.

W Ameryce Północnej sprzedaż do USA wzrosła o 20%, podczas gdy dostawy do Meksyku spadły o 17% po boomie w 2016 roku.

- Nie spodziewamy się aby groźba nałożenia przez administrację Trumpa ceł importowych znacząco wpłynęła na sprzedaż maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy, gdyż amerykańscy producenci w tym sektorze nie są w stanie zaspokoić popytu ze strony lokalnego rynku - zaznaczył w swoim oświadczeniu Amaplast.

Warto zaznaczyć, że do największych importerów włoskich maszyn należy również Polska.

Amaplast

Źródło: Amaplast
JL
na podst. Amaplast

Czytaj więcej:
Maszyny 590

Reportaże

Forum