Synthos będzie produkował polistyren XPS

W obiekcie H-101 zakładów należących do Grupy Synthos zakończono montaż poszczególnych elementów linii do wytwarzania płyt izolacyjnych XPS. Tym samym w firmie rozpoczyna się zapowiadana od pewnego czasu produkcja utwardzonego polistyrenu XPS.

Nowa inwestycja pochłonęła 30 mln zł. Dzięki niej Synthos będzie pionierem jeśli chodzi o produkcję tworzywa XPS na rynku w Polsce. Do tej pory bowiem ten materiał nie był u nas produkowany na skalę masową. Teraz jednak w oświęcimskich zakładach koncernu możliwa będzie produkcja sięgająca poziomu 200 tys. m sześciennych w skali roku. A to dopiero początek wielkiej ofensywy Synthosa jeśli chodzi o wytwarzanie polistyrenu XPS. Za kilka miesięcy także należące do Synthosa zakłady zlokalizowane w czeskich Kralupach będą mogły z powodzeniem rozpocząć produkcję XPS. W tej chwili trwają tam ostatnie przygotowania. Przygotowanie odpowiedniej infrastruktury w Czechach będzie jednak nieco trudniejsze, bo trzeba ją będzie zainstalować niemal od zera. W Polsce udało się to zrobić łatwiej, bo przystosowano do tego nieużywaną instalację.

Wiadomo już, że polistyren XPS będzie sprzedawany głównie do Niemiec.

Jeśli chodzi o nowy hit produktowy Synthos, to warto wiedzieć, że polistyren ekstraudarowy XPS opracowano i wyprodukowano po raz pierwszy już ponad 60 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Dokonała tego firma Dow Chemical.

Produkt cechuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. W samym procesie produkcji pianki polistyrenowej XPS w strukturze materiału powstaje duża ilość równomiernie rozłożonych, zamkniętych komórek. Dzięki temu produkt końcowy osiąga wysoką odporność na wilgoć oraz doskonałą wytrzymałość mechaniczną, a także niezmienne własności izolacji termicznej.

W trakcie produkcji granulat polistyrenowy zostaje zmieszany z różnymi dodatkami modyfikującymi, np. ze środkami ogniotrwałymi, a następnie stopiony w wytłaczarce. Substancje lotne w postaci paliwa są wtłaczane w masę przy wysokim ciśnieniu. Tak powstała jednorodna masa jest wytłaczana przez wąską dyszę lub też wyciskana. Po przejściu przez dyszę substancje rozpuszczone w polistyrenie powodują jego ciągłe pienienie się. Najnowsze technologie kontroli procesu wytłaczania pozwalają na zmianę właściwości fizycznych pianki XPS zgodnie z wymaganiami.

Materiału XPS używa się do produkcji m.in. płyt. Tego typu płyty z polistyrenu ekstrudowanego zapewniają optymalne właściwości jeśli chodzi o fizyczne własności budowli, efektywność pod względem kosztowym oraz łatwość montażu.