System powłok plazmowych ACTIS dla linii Sidel Matrix Combi

System powłok plazmowych ACTIS…
Podczas targów Brau Beviale 2016, będących w skali Europy jedną z najważniejszych platform dla innowacji w dziedzinie produkcji napojów, firma Sidel skupiła się na bezalkoholowych napojach gazowanych (BNG). Kategoria ta wiąże się z unikalnymi wyzwaniami w zakresie pakowania, a jednym z nich jest potrzeba redukowania strat dwutlenku węgla, w szczególności w związku z rosnącą popularnością mniejszych i lżejszych butelek. Im mniejszy i lżejszy jest pojemnik, tym większy staje się problem krótszego okresu przechowywania. Wzrost kategorii BNG na rynku jest w 75 proc. zasługą jednoporcjowych opakowań PET. Właśnie dlatego przewiduje się, że technologie barierowe, takie jak ACTIS (Amorphous Carbon Treatment on Internal Surface - ang. obróbka powierzchni wewnętrznej węglem amorficznym), będą coraz powszechniej stosowane przy rozlewie tego typu napojów.

Sidel ACTIS to cienka warstwa silnie uwodornionego węgla nanoszona na wnętrza butelek PET. Jest to powłoka plazmowa, która wydłuża okres przechowywania napoju, oferując przy tym możliwość zmniejszenia masy opakowań.

Podczas targów Brau Beviale firma Sidel ogłosiła rozszerzenie oferty ACTIS na platformę Sidel Matrix - najnowszy format modułowy w asortymencie Sidel, który zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i spójności w obrębie całej linii. Propozycja ta uwzględnia system Sidel Matrix Combi, co oznacza, że technologia barierowa jest teraz dostępna w konfiguracji zintegrowanej, mogącej obejmować rozdmuchiwanie i powlekanie lub rozdmuchiwanie, powlekanie i napełnianie w jednym unikalnym i bezpiecznym środowisku. Rozwiązanie Combi ACTIS może być integrowane z liniami rozlewniczymi lub liniami wyrobu pustych butelek. Rezygnując z przenośników pośrednich, klienci zyskują wszystkie zalety, jakie firma Sidel zdołała wypracować przez lata rozwoju, w tym niezawodność produkcyjną, bezpieczeństwo butelek, kompatybilność z lekkimi pojemnikami, kompaktową konstrukcję maszyny oraz łatwą obsługę.

W połączeniu z Sidel Matrix technologia ACTIS może nawet trzykrotnie wydłużyć okres przechowywania w zależności od zastosowanych ulepszeń zmniejszających masę butelki, oferując przy tym niezawodność procesu i dłuższą nieprzerwaną pracę całej linii produkcyjnej. Dzięki wyjątkowo łatwemu dostępowi moduły powlekające oferują większą elastyczność oraz łatwość przezbrajania, a także możliwość przeprowadzania konserwacji poza linią, bez przerywania jej pracy. Rozwiązanie Sidel ACTIS zostało zoptymalizowane pod kątem butelek o średnicy do 78 mm, a typowa wydajność wynosi 40 tys. butelek na godzinę.

- Wśród dostępnych technologii barierowych system powłok ACTIS wyróżnia się na tle innych procesów, takich jak wtryskiwanie wielowarstwowe czy mieszanki tworzyw (chemiczne dodatki poprawiające właściwości PET), pod względem kosztu materiałów oraz możliwości zmniejszania masy i recyklingu - mówi Damien Fournier, dyrektor Sidel ds. kategorii BNG oraz specjalista z zakresu rozwiązania ACTIS. - Proces ACTIS jest również prostszy i mniej kosztowny od innych technologii powlekania, ponieważ wykorzystuje powszechnie dostępny na rynku acetylen i nie wymaga złożonych koncentratów ani receptur. Częstotliwość przeglądów oraz czas potrzebny na konserwację są zbliżone do wymogów standardowej linii rozlewniczej.

Sidel


Czytaj więcej: Maszyny pakujące 50