Targi MSV odwołane

Targi MSV odwołane

Ze względu na sytuację związana z epidemią COVID-19, Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV, zaplanowane na 5-9 października, odbywające się regularnie od 1959 roku w Centrum Wystawienniczym w Brnie, zostały odwołane. Decyzja została podjęta przez Zarząd Veletrhy Brno (BVV Trade Fairs Brno Co.) w dniu 25 czerwca 2020 roku, na podstawie dokładnego rozpatrzenia wszystkich czynników i ryzyka związanego z organizacją targów, w tym oceny obecnych zasad zdrowotnych dotyczących targów i imprez masowych.

Przełamuje to długą i nieprzerwaną tradycję targów, które w ostatnim dziesięcioleciu stały się wiodącymi targami przemysłowymi w Europie Środkowej. - Targi MSV nigdy nie zostały odwołane. Ale musieliśmy położyć kres długotrwałej niepewności związanej z ich organizacją. Była to najtrudniejsza decyzja, jaką kiedykolwiek musiałem podjąć. Po odwołaniu AMB Stuttgart, MSV to kolejna ofiara COVID-19 wśród wiodących europejskich targów - ogłosił Jiří Kuliš, dyrektor generalny BVV Trade Fairs Brno.

- Zapowiedziane przez Ministerstwo Zdrowia wytyczne dotyczące targów nie mogą być zastosowane podczas targów MSV. Te absurdalne zasady zaprzeczają logistyce i charakterowi imprezie o takiej skali jak MSV. Po wdrożeniu tych reguł, targi nie byłyby już targami -  powiedział Michalis Busios, kierownik projektu targów.

- Wystawcy MSV niecierpliwie czekali na wprowadzenie wytycznych dotyczących przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa. Od marca dominowała niepewność czy targi się odbędą. Obawy o rozwój epidemii, strach o zdrowie pracowników, ryzyko niższego udziału partnerów  z Czech, Słowacji i innych krajów sąsiednich, brak uczestników spoza Europy, były obawami zarówno wystawców i jak organizatorów. Wystawcy i zwiedzający nie chcą żadnych ograniczeń. Chcą uścisnąć sobie dłonie, komunikować się. Muszą swobodnie poruszać się po targach. Nie mogą być przywiązani do jednej hali z limitem 1 000 osób - dodał Busios.

- Nowe zasady organizacji targów są dla nas dużym rozczarowaniem. Pozwalają one na prowadzenie tylko mniejszych imprez, ale nie tak dużych i ważnych imprez jak Międzynarodowe Targi Maszynowe. Realizacja targów MSV w tych warunkach oznaczałaby uszczerbek dla prestiżu i marki tego wydarzenia. Dziwi nas jednocześnie, że zasada tysiąca osób w jednym sektorze w danym czasie nie jest stosowana w dużych centrach handlowych - twierdzi Jaroslav Bílek, rzecznik prasowy BVV Targi Brno.

Ankieta przeprowadzona wśród wystawców potwierdziła status targów MSV jako ważnego narzędzia handlowego i marketingowego. Wystawcy uznają udział w Międzynarodowych Targach Maszynowych w Brnie za ważną prezentację firmy, która umożliwia skuteczne bezpośrednie spotkania z istniejącymi i nowymi partnerami biznesowymi. Reprezentatywny udział całej branży oraz międzynarodowy zasięg imprezy to ważne powody do zaprezentowania się na targach. W obecnej sytuacji targi MSV nie byłyby w stanie spełnić tych atrybutów.

- Jak dotąd, doskonale pasujące do siebie koła łańcuchowe MSV, które składają się na logo wystawy, zostały przełamane przez pandemię COVID-19. Wirus ten zainfekował gospodarkę, co widać po przygotowaniach do targów. Już w marcu zgłoszenia do udziału w targach MSV sygnalizowały rekordowy rok. Dziś wszystko jest inne. Na rynku nie ma nastrojów inwestycyjnych. Targi są niezbędnym instrumentem wsparcia  gospodarki, ale musimy wyeliminować wszystkie potencjalne zagrożenia, w tym ryzyko utraty reputacji. Jesteśmy odpowiedzialną firmą, która chce utrzymać prestiż targów i postępować zgodnie z zasadami -  podsumowuje  Jiří Kuliš, prezes zarządu BVV Targi Brno.

Nowa data wydarzenia to 13-17 września 2021 r.


Czytaj więcej:
Maszyny 578
COVID-19 190