Technologia formowania wtryskowego cienkich ścianek

Technologia formowania wtryskowego cienkich ścianek
Prezentujemy zalety technologii formowania wtryskowego cienkich ścianek stosowanej przez m.in przez firmę GF Agie Charmilles. Z korzyści przynoszonych przez tę metodę korzysta m.in koncern Siemens przy konstruowaniu swoich bezprzewodowych telefonów.

Formowanie wtryskowe cienkich ścianek, żeber i mostków w finezyjnych elementach z tworzyw sztucznych, zwane często "technologią cienkich ścianek" wymaga wysokiej technologii wytwarzania form. Możliwości produkowania odpowiednio wydajnych form wtryskowych, które zmniejszają zużycie tworzywa sztucznego i są zsynchronizowane z taktem montażu jest osiągalne przy użyciu odpowiednio skutecznych elektrodrążarek wgłębnych.

Z takich korzysta m.in. działająca także w Polsce firma GF Agie Charmilles, która wykorzystując swoje urządzenia AC Hyperspark HS z powodzeniem współpracuje w zakresie wytwarzania produktów przeznaczonych dla Siemensa. GF Agie Charmilles jest światowym liderem w zakresie dostaw obrabiarek, systemów automatyzacji i usług do przemysłu produkującego narzędzia i formy oraz przemysłu precyzyjnego. Należy do szwajcarskiej grupy Georg Fischer i posiada swoje oddziały w 50 krajach świata.

Elektrodrążarka firmy GF Agie Charmilles

- Tylko inżynierom, konstruktorom i pracownikom produkcji znana jest tajemnica dobrej konstrukcji finezyjnego detalu formowanego technologią wtrysku. Udowodniliśmy, że dzięki naszym elektrodrążarkom jesteśmy w stanie sprostać technicznym wymaganiom technologii form w odniesieniu do wewnętrznych użebrowań detali cienkościennych formowanych wtryskowo - mówią przedstawiciele GF Agie Charmilles.

Co dokładnie kryje się pod nazwą technologii cienkich ścianek?

Jak tłumaczą przedstawiciele GF Agie Charmilles oczywiste jest, że w sytuacji, gdy formowany wtryskowo detal będzie produkowany w milionach sztuk należy doprowadzić do sytuacji by ważył kilka gramów mniej, a przez to do jego wykonania zużytych zostanie kilka ton tworzywa mniej. Przykładem na tego typu rozwiązania jest właśnie obudowa telefonów komórkowych Siemens.

Grubość żeber, która wcześniej wynosiła 1 mm została zmieniona przez konstruktora na 0,6 lub 0,7 mm. To z kolei sprawia, że problemy zaczynają pojawiać się na innym polu. Jeśli przyjmiemy założenie, że rowek w rdzeniu formy ma głębokość 20 mm, to pociągnie to za sobą konieczność wyprodukowania elektrody i zastosowania drążenia wgłębnego. Następnym problemem jaki dotyczy wtryskowego formowania tworzyw sztucznych jest warunek wyjmowalności detalu z formy i bezpieczeństwo procesu.