Technologia produkcji bieli tytanowej w Policach

Technologia produkcji bieli… W październiku w fabrykach Zakładów Chemicznych Police wyprodukowana zostanie milionowa tona bieli tytanowej. Firma jest jedynym polskim producentem bieli tytanowej. Na ten wynik pracowała 30 lat. Pigmenty dwutlenku tytanu Tytanpol produkowane są metodą siarczanową opartą na licencji niemieckiej firmy Kronos International. Przedstawiamy technologię produkcyjną stosowaną w Policach.

W tej chwili roczne zdolności produkcyjne firmy to ok. 40 tysięcy ton. W dalekiej perspektywie planowane jest uzyskanie poziomu 65 tys. ton rocznie. Ostatnio Police rozszerzyły swoją ofertę bieli tytanowej o dwa specjalistyczne gatunki: Tytanpol RS do barwienia tworzyw sztucznych, szczególnie koncentratów pigmentowych oraz Tytanpol R-310 do wytwarzania papieru dekoracyjnego.

Stosowana w Policach metoda produkcji bieli tytanowej przechodziła na przestrzeni ostatnich dekad kilka modyfikacji. Firma dokonała m.in. znacznej modernizacji instalacji produkcji bieli tytanowej. Wdrożono też unikatowe rozwiązania technologiczne m.in. najnowsze systemy filtracji, mielenia i mikronizacji pigmentu, a dzięki nowym, automatycznym liniom pakującym zwiększono estetykę i rozszerzono asortyment opakowań, w które pakowany jest produkt. Pakowanie odbywa się do typowych worków papierowych, worków typu big-bag oraz luzem do autocystern.

W tej chwili pigmenty dwutlenku tytanu produkowane są dwiema metodami. Od ponad 100 lat sięga się po metodę siarczanową. Nowsza chlorkowa jest o natomiast o połowę młodsza. Nazwy obydwu technik pochodzą od nazw soli, z których uzyskiwany jest dwutlenek tytanu TiO2. W metodzie siarczanowej TiO2 otrzymywany jest z wodnego roztworu siarczanu tytanylu w procesie strącania, natomiast w metodzie chlorkowej z gazowego czterochlorku tytanu w procesie utleniania czystym tlenem w wysokich temperaturach.

Obie metody posiadają swoje wady i zalety. Metoda siarczanowa umożliwia wytwarzanie obu odmian: anatazu i rutylu oraz półproduktów do produkcji ultradrobnego dwutlenku tytanu. Obarczona jest jednak większą ilością odpadów, przez co gorzej działa na środowisko, a sam pigment ma nieco niższą jasność. Z kolei metoda chlorkowa umożliwia produkcję wyłącznie gatunków rutylowych. Mniej obciąża środowisko, ale towarzyszy jej zagrożenie niekontrolowanej emisji gazowego chloru do otoczenia.

Jak wspomniano pigmenty dwutlenku tytanu Tytanpol produkowane są przez Police metodą siarczanową opartą na licencji niemieckiej firmy Kronos International.

Tego rodzaju technologia jest bardzo złożona. Dzieli się na dwie części: tzw. część czarną (od barwy surowca) i część białą (od barwy pigmentu). W skład każdej z nich wchodzi po kilkanaście następujących po sobie operacji jednostkowych. Czas, jaki upływa od przygotowania surowca do zapakowania gotowego produktu wynosi 10 - 14 dni.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum